Ushqimi në këtë kohë të ditës mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të kancerit

Ora biologjike përcakton dhe rregullon ciklin e gjumit dhe zgjimit dhe përsëritet çdo 24 orë dhe njihet si ritmi cirkadian.…

Si ndikon ushqimi në mendjen tonë

Ushqimi mund të përdoret nga njerëzit për të rregulluar ose rivendosur 3 ekuilibra “jetikë” të ndryshëm. Është ajo thjesht fiziologjike…

Kapen rreth 1000 kg produkte ushqimore të kontrabanduara

Oficerët doganorë kanë parandaluar një tentim për kontrabandim në regjionin e Prizrenit. Në regjionin e Prizrenit, segmenti Vërmicë – Prizren,…

Kuzhinieri shqiptar që gatoi për mbretëreshën tregon emocionet e takimit me monarken

Ismet Shehu, shef kuzhine ka pasur fatin ta takojë mbretëreshën Elizabeth II. Në një lidhje me emisionin Goodmorning Albanians në…

Ky është ushqimi më i mirë për mëlçinë tuaj

Mëlçia, si organi i dytë më i madh, luan një rol të rëndësishëm në funksionimin e trupit. Për këtë arsye…

Kirby: Putin po e përdor ushqimin si armë

Presidenti rus Vladimir Putin po e përdor ushqimin si armë duke bllokuar eksportet e grurit të Ukrainës, tha sot zëdhënësi…

Ushqimi më i keq për gjëndrën tiroide

Gjëndra tiroide është shumë e rëndësishme dhe ndodhet në fund të qafës. Ajo prodhon hormone të rëndësishme për shumë sisteme…

Lufta Rusi-Ukrainë çon Afrikën në prag urie

Ajo që është e dukshme në financat ndërkombëtare sa i përket luftës në Ukrainë është ndikimi në çmimet e naftës…

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Kur dita juaj mbushet me detyrime, është e vështirë t’i përmbaheni rutinës së zakonshme, që do të thotë se mund…

Ushqimet e së ardhmes, çfarë mund të hani deri në vitin 2050

Shkencëtarët kanë hartuar një listë të bimëve pak të njohura për popullatën në mbarë botën por që mund të jenë…