Ushqimet që duhet konsumuar gjatë vjeshtës dhe dimrit

Ne po përballemi me një periudhë më të ftohtë të vitit, kjo është arsyeja pse është e rëndësishme t’i kushtojmë…

Pse ushqimet e mbetura nuk duhet të mbështillen kurrë në letër alumini

Ushqimet e mbetura në frigorifer mund të zgjasin për disa ditë nëse mbyllen mirë. Për shumicën e njerëzve, mbulimi i…

Ushqimet që mund ta ngadalësojnë plakjen

Ne nuk mund ta ndalojmë procesin e plakjes, por mund ta ngadalësojmë pak. Ka disa ushqime që mund të ngadalësojnë…

Ushqimet dhe pijet që kurojnë kapsllëkun

Lodhja, etja, dhimbja e kokës, të përzierat, marramendja, drithërima, mungesa e fokusit, dhimbjet e muskujve, pagjumësia dhe çrregullimet e humorit…

Ushqimet pikante mund t’ju ​​ndihmojnë të digjni mbi 100 kalori në ditë

Nëse dëshironi të humbni peshë, duhet të kontrolloni se çfarë po hani saktësisht. Një studim i botuar në revistën Obesity…

Ushqimet që ua largojnë lodhjen

Lodhja në punë është normale veçanërisht pas detyrave të vështira ose disa orësh të kaluara në një takim. Sidoqoftë, duhet…

Ushqimet që ndihmojnë kundër bllokimit të trurit në punë

Truri nganjëherë thjesht bllokon dhe nuk ka asnjë mënyrë që ta zgjojmë. Sidoqoftë, ka ushqime që ndihmojnë të rigjeni fokusin…

Ndërsa plakemi, a bëhen ushqimet tona më pak të kripura dhe kafeja ka aromë më të dobët?

Aromat e kafesë dhe proshutës zbehen pas moshës 55-vjeç, por ato të portokallit, mjedrës dhe vaniljes mbeten të forta. Të…

Ushqimet që mund të zbardhin dhëmbët në mënyrë natyrale

Të gjithë duan një buzëqeshje të bardhë të ndritshme pa asnjë njollë në dhëmbët e tyre. Fatkeqësisht, pas një kafeje…

Ushqimet ideale për mëngjes

Shumëkush e fillon ditën duke konsumuar në mëngjes një kafe të shpejtë ose një gotë qumësht mirëpo një mëngjes i…