Pozitë dhe opozitë: UNMIK nuk duhet të jetë më në Kosovë, i ka skaduar mandati

Partitë politike në Kosovë po përkrahin thirrjen e ministres së Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla në Këshillin e Sigurimit, që…

Ziadeh pas sulmeve në veri bën thirrje për shmangie të përshkallëzimit të situatës

Përfaqësuesja Speciale e Sekretarit të Përgjithshëm dhe Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, dënon ashpër sulmet kundër policisë së Kosovës që…

18 vjet nga revolta kundër UNMIK-ut

Tetëmbëdhjetë vite më parë shpërtheu revolta popullore kundër UNMIK-ut. Pas përfundimit të luftës në qershor të vitit 1999, në Kosovë…

Rreth 37 mijë armë me leje në Kosovë, 20 mijë të tjera me leje të UNMIK-ut

Rreth 37 mijë armë janë të legalizuara në Kosovë, ndërkaq 20 mijë të tjera janë me leje të UNMIK-ut. Drejtori…

Kurti në kujtim të Mon Balajt dhe Arben Xheladinit: Ne ishim njerëz që i dhunonte policia e huaj

Kryeministri Albin Kurti, kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca, deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje dhe familjarë të Mon Balaj dhe Arben Xheladinit,…

Hajrullahu: Zyrtarët rusë në UNMIK po shërbejnë për ta gërryer stabilitetin e Kosovës

Përdorimi i Misionit të Kombeve të Bashkuara (UNMIK) nga zyrtarët rusë për ta destabilizuar Kosovën ka bërë që institucionet vendore…

OKB e konsideron të paligjshme shpalljen non grata të një zyrtari rus në Kosovë

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka reaguar pasi Kosova ka shpallur një zyrtar rus të UNMIK-ut person non grata. Zëdhënësi…

​Gërvalla shpall non grata zyrtarin rus të UNMIK-ut

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla ka shpallur non grata një zyrtar rus të UNMIK-ut, për shkak të veprimtarisë…

UNMIK-u bën thirrje për më shumë përpjekje në avancimin e barazisë për të gjithë në Kosovë

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut, UNMIK-u rikonfirmon përkushtimin e tij të vazhdueshëm për mbështetjen e…

​Misioni i UNMIK-ut reagon për vrasjen në Gllogjan: Autorët e këtij sulmi të tmerrshëm të vihen para drejtësisë

Për vrasjen në Gllogjan të Deçanit ku mbetën të vdekur tre persona, dy prej tyre nxënës dhe shoferi i autobusit…