UNICEF: Kequshqyerja rrezikon tetë milionë fëmijë

Rreth tetë milionë fëmijë mbi 5 vjeç rrezikohen të vdesin nga kequshqyerja, sipas UNICEF, agjencia e Kombeve të Bashkuara për…

Gjini: Projektet e UNICEF-it kanë ndikuar pozitivisht në jetën e banorëve në Gjakovë

Komuna e Gjakovës ka njoftuar se përmes programit të UNICEF-it në Kosovë, në këtë komunë janë realizuar projekte fantastike, me…

​UNICEF dhe USAID dhurojnë donacion 270 frigoriferë dhe ngrirës të vaksinave

270 frigoriferë dhe ngrirës për të përforcuar sistemin e zinxhirit të ftohtë të vaksinave në Kosovë u janë dorëzuar sot…

UNICEF: Mijëra fëmijë të traumatizuar ukrainas kanë nevojë për ndihmë

Mijëra fëmijë në Ukrainë kanë nevojë urgjente për mbështetje psikologjike duke pasur parasysh përvojat traumatike të luftës, tha UNICEF. ”Sipas…

​Ukraina thotë se 186 fëmijë janë vrarë nga lufta

Të paktën 186 fëmijë në Ukrainë janë vrarë dhe 344 janë plagosur nga pushtimi rus, ka thënë zyra e prokurorit…

Gati dy të tretat e fëmijëve ukrainas janë zhvendosur, thotë UNICEF-i

Drejtori i emergjencave për UNICEF Manuel Fontaine ka ngritur sot shqetësimin mbi zhvendosjen e numrit të madh të fëmijëve të…

​UNICEF: Talebanët do të lejojnë vajzat afgane të shkojnë në shkollë

Talebanët treguan gatishmëri për t’i lejuar vajzat afgane të shkojnë në shkollë nga muaji i ardhshëm, që është një nga…

Latifi dhe Zicherman me marrëveshjen për vizitat mjekësore në shtëpi

Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi dhe shefja e Zyrës së UNICEF-it në Kosovë, Nona Zicherman nënshkruan sot marrëveshjen e bashkëpunimit…

​Dita Botërore Kundër Skllavërisë

Sot është Dita Botërore për zhdukjen e Skllavërisë, e cila ka për qëllim të tërheqë vëmendjen kundër formave moderne të…