Yermak: Mbi 9,000 civilë kanë vdekur që nga fillimi i luftës në Ukrainë

Më shumë se 9,000 civilë, duke përfshirë 453 fëmijë, janë vrarë që nga fillimi i luftës në Ukrainë shkurtin e…

NATO do të zhvendosë avionët në Rumani

NATO po zhvendos shumë prej avionëve të saj vëzhgues të dislokuar aktualisht në Gjermani, drejt Rumanisë, ku ata do të…

Gjermania aktualisht nuk ka plane të dërgojë tanke Leopard 2 në Ukrainë

Gjermania aktualisht nuk ka plane të dërgojë tanke Leopard 2 në Ukrainë, tha sot një zëdhënës i qeverisë gjermane. Ai…

Ukrainë: U dëgjuan sirenat e sulmit ajror

Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan sot në të gjithë Ukrainën. Sipas raportimeve në rrjetet sociale, ekziston mundësia që të…

Kazakistani dërgon 41 gjeneratorë spitalorë në Ukrainë

Kazakistani dhuroi 41 gjeneratorë për t’u përdorur në spitalet e Ukrainës, njoftoi Ministria e Shëndetësisë e vendit të goditur nga…

Ukrainë: Forcat ruse goditën me raketa objektin Naftogaz në rajonin e Kharkiv

Forcat ruse goditën mbrëmë një nga objektet e infrastrukturës të kompanisë shtetërore të naftës dhe gazit ukrainas Naftogaz në rajonin…

Ukrainë, sulmet ruse detyrojnë ndaljen emergjente të energjisë elektrike

Ukraina po kalon në mbyllje emergjente për të stabilizuar rrjetin e saj të energjisë pas sulmeve me raketa ruse të…

SHBA: Po dërgojmë më shumë armë në Ukrainë

Shtetet e Bashkuara do të shpallin një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën në javët e ardhshme. Këtë e…

Sisteme të fuqishme raketore amerikane kanë mbërritur në Ukrainë

Ukraina mori sistemet e para kundërajrore NASAMS që do të “forcojnë ndjeshëm” forcat e saj të armatosura, njoftoi Ministri i…

Lufta në Ukrainë, India: Asnjëra palë nuk guxon ta përdorë opsionin bërthamor

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu sot, në biseda telefonike me ministrat e Mbrojtjes të Kinës dhe Indisë, përsëriti pretendimin…