Lufta në Ukrainë, Polonia rrit në shifra të mëdha shpenzimet për mbrojtjen

Polonia bëri të ditur se ka rritur shumë shpenzimet e mbrojtjes, duke deklaruar se kjo rritje është e nevojshme për…

Luftime të ashpra në zonat lindore të Bakhmut dhe Avdiivka në Ukrainë

Forcat pushtuese ruse dhe trupat ukrainase u angazhuan sërish në luftime të ashpra rreth qyteteve të vijës së parë në…

Ministri i Mbrojtjes: SHBA-të do të mbështesin Ukrainën “për aq kohë sa duhet”

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të mbështesin Ukrainën “për aq kohë sa duhet”, pasi Kievi dhe bota po përballen…

Rusia thotë se ka marrë nën kontroll qytetin e Soledar-it

Rusia tha se ka marrë nën kontroll qytetin ukrainas, Soledar pas një beteje disamujore, duke e quajtur atë një hap…

Erdogan bisedoi me Putinin, bëri thirrje për armëpushim në Ukrainë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan i ka thënë presidentit rus, Vladimir Putin se thirrjet për paqe dhe negociata duhet të mbështeten…

ShBA po shqyrton mundësinë e dërgimit të automjeteve të blinduara luftarake Bradley në Ukrainë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shqyrtojnë mundësinë e dërgimit të automjeteve të blinduara luftarake Bradley në Ukrainë, tha të…

Rusia e sulmoi Ukrainën me dronë të prodhuar nga Irani

Rusia e sulmoi Ukrainën me 16 dronë të prodhuar nga Irani- me shtatë prej tyre të synuar në kryeqytetin, Kiev,…

Ndërpritet energjia elektrike në Ukrainë dhe Moldavi

I gjithë qyteti perëndimor i Ukrainës, Lviv, është pa energji elektrike, pasi janë raportuar sulme në të gjithë Ukrainën, përfshirë…

Papa: Vatikani është i gatshëm të ndihmojë në përfundimin e luftës në Ukrainë

Vatikani është i gatshëm të bëjë çdo gjë të mundshme për të ndërmjetësuar dhe për t’i dhënë fund krizës në…

Rikthehen furnizimet me rrymë dhe ujë në Kiev

Kryetari i Kievit, Vitali Klitschko, ka thënë se furnizimet me energji elektrike dhe ujë janë rikthyer një ditë pas sulmeve…