​Ukraina përparon në jug, Zelensky: Ka vendbanime të çliruara

Trupat ukrainase kanë rimarrë më shumë territor në rajonet e aneksuara ilegalisht nga Rusia, me forcat e Kievit që përparojnë…

Radev: Ukraina në NATO pas zgjidhjes paqësore të luftës me Rusinë

Presidenti bullgar Rumen Radev refuzoi të nënshkruajë deklaratën e miratuar nga nëntë presidentë të Evropës Lindore dhe Qendrore për shkak…

Ukrainë: ​Publikohen pamje nga shkatërrimi i kolonës ruse që po ikte nga qyteti Liman

Ushtria ukrainase ka publikuar pamjet ajrore që tregojnë një kolonë të shkatërruar të ushtrisë ruse dhe automjeteve të tjera që…

Gjermania, Danimarka e Norvegjia do të dërgojnë obus të blinduar sllovakë në Ukrainë

Ministrja gjermane e Mbrojtjes Christine Lambrecht njoftoi dërgimin në Ukrainë të 16 obusve vetëlëvizës të blinduara të prodhuara në Sllovaki…

​Biden: SHBA-të nuk frikësohen nga Putini

Presidenti Joe Biden ka paralajmëruar Rusinë se Shtetet e Bashkuara nuk do të frikësohen nga kërcënimet e pamatura pasi Vladimir…

Zelensky kërkon anëtarësim të shpejtë në NATO

Presidenti ukrainas Zelensky ka kërkuar anëtarësim të shpejtë në NATO pasi Vladimir Putin u përpoq të aneksonte katër rajone të…

Lufta në Ukrainë: Raketat goditën kolonën civile në Zaporizhia, ka shumë të vdekur

Kolona kishte planifikuar të shkonte në pjesën e pushtuar nga Rusia të rajonit të Zaporizhia. Të paktën 23 persona janë…

Biden: SHBA nuk do t’i njohë kurrë pretendimet e Rusisë në Ukrainë

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka thënë se Shtetet e Bashkuara nuk do ta njohin “kurrë, kurrë, kurrë” përpjekjen e Rusisë…

SHBA jep mbi një miliard dollarë ndihmë për ushtrinë ukrainase

Ushtria ukrainase qëllon në një grup pajisjesh ruse nga një obus amerikan M777, pranë vijës së frontit të rajonit të…

​Rusia pritet të aneksojë nesër katër rajonet e pushtuara ukrainase

Katër rajonet ukrainase të pushtuara nga Rusia, të cilat mbajtën referendume të konsideruara ndërkombëtarisht si mashtrim, do të aneksohen nga…