Forcat ruse ‘rrethojnë’ qytetin kyç të Ukrainës

Forcat ruse kanë rrethuar Bakhmutin, një qytet kyç në rajonin Donbas të Ukrainës, sipas një zyrtari rus. Ata po luftojnë…

Krimineli rus Andrej Rodinov kërcënon Kosovën dhe Ukrainën

Themeluesi dhe drejtuesi i lëvizjes “Rilindja ruso-serbe”, Andrej Rodinov ka kërcënuar Kosovën dhe Ukrainën. Me anë të një video të…

​Biden thotë se SHBA-ja nuk do të dërgojë avionë luftarakë në Ukrainë

Presidenti amerikan, Joe Biden, tha se Shtetet e Bashkuara nuk do të dërgojnë avionë luftarakë F-16 në Ukrainë, edhe pse…

Ukraina mund të bojkotojë Lojërat Olimpike

Ukraina nuk do të refuzonte mundësinë për të bojkotuar Lojërat Olimpike në sportistët rusë dhe bjellorusë lejohen të garojnë në…

OKB paralajmëron rritje të numrit të refugjatëve ukrainas

Përderisa forcat ruse po vazhdojnë luftimet në lindje të Ukrainës, shefi i agjencisë për refugjatë i Kombeve të Bashkuara tha…

Kanadaja dërgon katër tanke “leopard” në Ukrainë

Pas njoftimeve të së mërkurës se SHBA-ja dhe Gjermania do të dërgojnë tanke të sofistikuara në Ukrainë, Kanadaja tha dje…

​Zelensky kërkon dërgimin e shpejtë të tankeve perëndimore në Ukrainë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka falënderuar liderët perëndimorë për dërgimin e tankeve për të mbështetur luftën kundër Rusisë, por…

Presidenti Biden: SHBA do të dërgojë 31 tanke Abrams në Ukrainë

Presidenti i SHBA, Joe Biden, deklaroi sot se SHBA do të dërgojë 31 tanke Abrams në Ukrainë, të cilat ai…

Më në fund Gjermania i dorëzon Ukrainës 14 tanke “Leopard 2”

Gjermania synon të dorëzojë 14 tanke kryesore luftarake ”Leopard 2”, të modelit A6, nga rezervat e Bundeswehr, në Ukrainë, konfirmoi…

​Dy britanikë vriten gjatë përpjekjes për t’u evakuuar nga Ukraina

Shtetasit britanikë Chris Parry dhe Andrew Bagshaw, të cilët u raportuan të zhdukur në Ukrainën lindore, janë vrarë, kanë thënë…