Ukraina thotë se ka rrëzuar më shumë se 20 dronë rusë

Ukraina rrëzoi më shumë se 20 dronë rusë herët të dielën, thanë autoritetet. Rusia sulmoi kryeqytetin ukrainas Kiev me mjete…

Von Cramon publikon një raport për “pasivizimin” sistematik të popullatës shqiptare në Serbi

Eurodeputetja dhe raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka publikuar një raport të “Tages Spiegel”, duke shkruar…

“Lufta në Ukrainë do të zgjasë me siguri deri në vitin 2025”

Ndoshta lufta në Ukrainë mund të marrë fund rreth vitit 2025, parashikon eksperti ushtarak gjerman, Gustav Gressel e kërkon që…

Lufta në Ukrainë: Dy të vdekur pas ‘sulmit’ në urën e Krimesë

Dy persona kanë vdekur pas një “sulmi” në urën që lidh gadishullin e okupuar të Krimesë me Rusinë. Kreu i…

Llogaritë e verifikuara në Twitter nxisin dezinformata për luftën në Ukrainë

Postimet e rreme dhe mashtruese për konfliktin në Ukrainë vazhdojnë të bëhen virale në platformat kryesore të mediave sociale, derisa…

Mbi 1000 fëmijë të plagosur, 487 të vdekur që nga fillimi i luftës në Ukrainë

Mbi 1 000 fëmijë janë plagosur dhe 487 të tjerë kanë vdekur në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus,…

Maqedonia i bashkohet grupit për themelimin e Gjykatës për ndëshkimin e krimit në Ukrainë

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani ka bisedë telefonike me Ministrin e Punëve të Jashtme të Ukrainës,…

Zjarr në një bazë nafte në Ukrainë, humbin rreth 40 mijë tonë

Si pasojë e zjarrit të madh të djeshëm që shpërtheu në një bazë nafte pranë Gjirit të Kozakëve të Ukrainës,…

Italia ndihmon ukrainasit e dëmtuar me proteza dhe struktura mjekësore

Si rezultat i pushtimit rus, më shumë se 10,000 ukrainas do të kenë nevojë për proteza dhe rehabilitim. ”Për t’u…

Ukraina thotë se disa njësi të ushtrisë ruse po vendosën në Bjellorusi

Ushtria e Ukrainës ka njoftuar se disa njësi të forcave të armatosura të republikës së Bjellorusisë vazhdojnë misionet e tyre…