Lëvizja Popullore e Kosovës- LPK (me rastin e dyzetvjetorit të saj)

Një gjë duhet të jetë e qartë: Lëvizja Popullore për Republikën e Kosovës, ishte ëma e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës!…

17 vjet më parë Fatmir Limaj u shpall i pafajshëm nga Haga

Më 30 nëntor 2005, Gjykata e Hagës e shpalli të pafajshëm ish-luftëtarin e UÇK-së, Fatmir Limaj – Çeliku, nga akuzat…

Musliu: Serbia po përdorë emblemat e UÇK-së për të inskenuar lojë të ligë

Eksperti i sigurisë, Agim Musliu ka demantuar lajmet e mediave serbe se një emblemë e Ushtrisë Çlirimtare iu është gjetur…

Luani i lindur para 49 vjetësh

Heroi Luan Haradinaj u lind më 17 nëntor 1973 në fshatin Gllogjan të Rekës, përkatësisht të Deçanit. Shkollën fillore e…

​Dita e pagëzimit të UÇK-së

Para 28 vjetësh, më 17 nëntor 1994, Kryesia e Lëvizjes Popullore të Kosovës, pas analizimit të situatës dhe kërkesave nga…

Ushtrisë së Kosovës i shtohen 311 rekrutë të rinj, grupi më i madh ndonjëherë

311 rekrutë janë betuar për shërbim në Forcën e Sigurisë së Kosovës. Kjo është gjenerata e tretë e stërvitjes ushtarake…

“Thaçi dhe të tjerët”, gjykatësi: Çështja te trupi gjykues para fundit të vitit

Gjykatësi i procedurës paraprake në rastin ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Nicolas Guillou tha se synon që të…

Kuka e Kelmendi në Hagë: Besojmë fuqishëm në pafajësinë e krerëve të UÇK-së

Trajneri i ekipit kosovar të xhudos, Driton Kuka së bashku me kampionen olimpike Majlinda Kelmendi, kanë vizituar krerët e Ushtrisë…

​25 vjet nga rënia e dëshmorit Adrian Krasniqi

Sot mbushen 25 vjet nga rënia heroike e dëshmorit të kombit gjeneral Adrian Krasniqi gjatë një sulmi të Ushtrisë Çlirimtare…

Kuvendi i Republikës së Kosovës, përbalti UÇK!

Seanca plenare e Kuvendit, 07 Tetor, 2022. Edhe pse në lexim të parë, kuvendi i Republikës së Kosovës, me shumicēn…