24 vjet nga rënia e Myrtë Zenelit

Myrtë Zeneli është lindur më 11 tetor të vitit 1962 në fshatin Shqiponjë, ish-Jabllanicë. Ai shkollën fillore e ka mbaruar…

Rama: Padrejtësia ndaj luftës çlirimtare të Kosovës dhe Thaçit nisi në Këshillin e Evropës

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në Samitin e kryetarëve të shteteve dhe Qeverive të Këshillit të Evropës, që po mbahet…

Osmani e Kurti kujtojnë betejën e Çabratit: Dëshmorët, vula e përjetësisë së shtetit

Presidentja Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti kanë përkujtuar sot 24-vjetorin e betejës së Çabratit. Osmani ka potencuar se dëshmorët…

Haradinaj kujton Luanin: Krenaria e liria gjithmonë do të mbizotërojnë mbi dhembjen

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka kujtuar sot të vëllain, Luanin, në 26-vjetorin e vdekjes. Ai ka potencuar se krenaria…

26 vjet nga rënia e Luan Haradinajt

Sot, bëhen 26 vjet nga rënia e heroit Luan Haradinaj, i cili kishte rënë në njërën prej betejave të para…

Kurti bëri homazhe në Kompleksin Memorial në Marinë

Në 24 vjetorin e rënies heroike të komandantit Ilaz Kodra, kryeministri, Albin Kurti, bëri homazhe dhe vendosi kurora me lule…

​25 vjet nga fillimi i luftës frontale të UÇK-së në Dukagjin

Sot janë bërë 25 vjet nga fillimi i luftës frontale të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Dukagjin. Më 21 prill,…

E përjavshmja britanike për Specialen: Po gjykon heronjtë e Kosovës

Procesi gjyqësor i nisur ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare si Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi dhe Jakup Krasniqi ka…

Përvjetori i lindjes së Ismet Jasharit – Komandant Kumanova

Sot është datëlindja e Komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ismet Jashari – Komandant Kumanova. Ai lindi në fshatin Orizare…

​Limaj: Target i UÇK ka qenë okupatori dhe jo LDK, ja biseda ime me Rugovën

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, njëherësh ish-komandanti i UÇK-së, Fatmir Limaj, deklaroi se target i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) ka…