Prezantohet “Kodi i Gjeneralëve”, Çeku: Do të jemi zë i fuqishëm për mbrojtjen e vlerave të UÇK-së

Është themeluar organizata joqeveritare i quajtur “ Kodi i Gjeneralëve”. Organizatë kjo e cila ka për qëllim mbrojtjen dhe promovimin…

Kurti për FSK-në: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Në ceremoninë e shënimit të Ditës së Forcës, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, duke ju drejtuar ushtarëve të Kosovës tha…

​OVL-UÇK ripërsërit: Procesi gjyqësor në Hagë i padrejtë

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) edhe njëherë kanë ritheksuar se procesi gjyqësor në Hagë…

24 vjet nga luftimet e para frontale ndërmjet UÇK-së dhe policisë serbe

Sot, bëhen 24 vjet nga luftimet e para frontale ndërmjet UÇK-së dhe forcave policore serbe. Më 25 nëntor 1997 forcat…

​Luani i lindur para 48 vjetësh

Heroi Luan Haradinaj u lind më 17 nëntor 1973 në Gllogjan të Rekës, përkatësisht të Deçanit. Shkollën fillore e kreu…

​Dita e pagëzimit të UÇK-së

Para 27 vjetësh, më 17 nëntor 1994, Kryesia e Lëvizjes Popullore të Kosovës, pas analizimit të situatës dhe kërkesave nga…

Gucati flet para trupit gjykues në Hagë: Është e drejtë e imja legjitime të mbroj vlerat e kombit tim

Ish-kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), Hysni Gucati ka thënë se ndjehet i…

Krasniqi në familjet e Thaçit dhe Veselit: Fitorja e betejës së fundit do të jetë vulë e historisë së lavdishme

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka qëndruar sot në Burojë të Skenderajt dhe në Bair të Mitrovicës,…
error: