Komandanti i FSK-së po qëndron për vizitë zyrtare në Turqi

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Bashkim Jashari, me ftesë të homologut turk gjeneral Jashar Guler, komandant i Forcave të Armatosura të…

Çavuşoğlu: Turqia s’do të lejojë që Ballkani të kthehet në vitet e errëta të ’90-ta

Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu deklaroi sot se vendi i tij e mbështet anëtarësimin e Kosovës…

​Stoltenberg: NATO e gatshme të diskutojë shqetësimet e Turqisë

Të 30 anëtarët e NATO-s janë gati të ulen në tryezë për të diskutuar shqetësimet e sigurisë së Turqisë në…

Stoltenberg do të thërrasë takim për kundërshtimin e Turqisë ndaj zgjerimit të NATO-s

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha sot se do të thërrasë një takim për kundërshtimin e Turqisë ndaj…

Turqia e Kosova zotohen për realizimin e marrëveshjes së përbashkët për sektorin pyjor

Në kuadër të marrëveshjes së bashkëpunimit të nënshkruar vitin e kaluar mes Kosovës dhe Turqisë në sektorin e pylltarisë, një…

Turqia dëshiron të ndryshojë emrin e saj

Turqia ka kërkuar zyrtarisht që Kombet e Bashkuara dhe organizatat e tjera ndërkombëtare të ndryshojnë emrin e vendit në Turqi…

ShBA: Po kërkojmë zgjidhje për rezistencën e Turqisë ndaj Suedisë dhe Finlandës

Përfaqësuesja e Përhershme e Shteteve të Bashkuara në NATO, Julianne Smith, në një intervistë për Shërbimin për Ballkanin të Radios…

Dedaj: Erdogani i kërkoi Maqedonisë që të mos më akreditonte për ambasador të Kosovës

Ish-ambasadori i Kosovës në Maqedoninë e Veriut, Gjergj Dedaj, deklaroi se presidenti turk, Rexhep Tayip Erdogan i kishte kërkuar Shkupit…

​Delegacionet e Suedisë dhe Finlandës në Turqi për konsultime

Ministria e Jashtme e Turqisë njoftoi se delegacionet e Suedisë dhe Finlandës do të vizitojnë sot Turqinë për konsultime lidhur…

Turqia do ta mbështesë anëtarësimin e Kosovës në KiE

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, vizitoi Ministrinë e Mbrojtjes Kombëtare të Turqisë, ku u prit nga homologu i tij Hulusi Akar.…