​Turqia e sheh “të pakuptimtë” rinisjen e dialogut me Suedinë dhe Finlandën

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Çavusoglu, takimin e ardhshëm trepalësh të planifikuar për në shkurt me Suedinë dhe Finlandën,…

Greqia nis zgjerimin e gardhit kufitar me Turqinë

Greqia, pothuajse do të dyfishojë gjatësinë e gardhit prej çeliku prej 5 metrash të lartë, përgjatë kufirit të saj lumor…

​Rreth 1 milion njerëz shkuan në Turqi për të mbjellë flokët, shpenzuan rreth 2 miliardë dollarë

Rreth 1 milion njerëz kanë shkuar në Turqi dhe kanë shpenzuar rreth 2 miliardë dollarë për mbjelljen e flokëve vitin…

Çavusoglu: Turqia kërkon hapa të qarta nga Suedia për anëtarësim në NATO

Turqia ka kritikuar refuzimin për të ekstraduar një gazetar që jeton në mërgim në Suedi dhe ka lënë të kuptohet…

Shqipëria bleu 3 dronë Bayraktar nga Turqia, Rama: Baza ajrore e tyre do jetë në Kuçovë

Shqipëria ka blerë 3 dronët e parë Bayraktar nga Turqia. Marrëveshja është firmosur sot mes Shqipërisë dhe Turqisë në Tiranë,…

Haavisto: Nuk ka datë konkrete për miratimin e Turqisë për anëtarësimin e Finlandës në NATO

Kreu i diplomacisë finlandeze, Pekka Haavisto, tha sot se shumë çështje që lidhen me shqetësimet e Turqisë për terrorizmin, të…

Inflacioni në Turqi në nëntor ra për herë të parë në më shumë se një vit

Inflacioni vjetor i Turqisë u zbut lehtë në nëntor për herë të parë në më shumë se një vit, sipas…

Turqia vazhdon të kushtëzojë pranimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Suedia dhe Finlanda kanë bërë disa përparime në përmbushjen e kërkesave të sigurisë së Ankarasë, por ata duhet të ndërmarrin…

Rihapet për këmbësorë rruga ku ndodhi shpërthimi në Stamboll, por hiqen ulëset

Rruga e njohur “Istiklal”, pranë sheshit “Taksim” në Stamboll është rihapur për këmbësorët pas shpërthimit vdekjeprurës të së dielës nga…

​Arrestohet autorja e shpërthimit në Stamboll

Policia turke ka arrestuar autoren që dyshohet se qëndron prapa shpërthimit në Stamboll, ku të vdekur mbetën 81 persona dhe…