Masat kufizuese rëndojnë gjendjen në sektorin e turizmit

Masat kufizuese ndaj COVID-19 që kanë hyrë në fuqi, kanë rënduar edhe më tej gjendjen në sektorin e turizmit. Kryetari…

Hoti në ABNA-SE: Kosova ka 12 muaj turizëm, roli i mediave i rëndësishëm

Në punimet e Konventës së 29 të Asamblesë së Përgjithshme të Aleancës së Agjencive të Ballkanit (ABNA), që sivjet po…

Grazhdani: Media mund të luajë rol të madh për promovimin e turizmit

Në punimet e Konventës së 29 të Asamblesë së Përgjithshme të Aleancës së Agjencive të Ballkanit (ABNA), që sivjet po…

Mediat faktor i rëndësishëm për turizmin

Ligji për turizmin pritet të shkojë javën e ardhshme për aprovim në Qeverinë e Kosovës. Kështu ka bërë të ditur…

Liqeni i Batllavës destinacion për qytetarët edhe gjatë vikendit

Liqeni i Batllavës mbetet atraktiv në secilën stinë të vitit, e sidomos gjatë verës, ku një numër i madh i…

​Pandemia goditi rënd turizmin, bie për 70 përqind numri i turistëve të huaj

Pandemia COVID-19 ka shkaktuar dëme të konsiderueshme në sektorin e turizmit në Kosovë. Ani pse Kosova mbetet vend atraktiv për…

Gjirokastra, destinacioni i mbi 13 mijë turistëve nga janari në qershor

Qyteti gurtë Gjirokastra çdo fundjavë mbushet plot vizitorë vendas e turistë të huaj, ku qendra muzeale dhe parku arkeologjik i…

Globus Tavel me oferta speciale për pushime gjatë sezonit turistik

Përmirësimi i situatës me pandeminë dhe afrimi i sezonit turistik, ka bërë që të rriten kërkesat për turizëm. Riviera turke…

Turqia destinacioni kryesor i pushuesve nga Kosova, “Fibula” me oferta të shumta

Pushuesit kosovarë vazhdojnë t’i qëndrojnë besnik rivierës turke. Ndër vendet më të frekuentuara mbetet Antalia, porse kërkesa të mëdha ka…

Turizmi i brendshëm trendi global 2021

Turizmi i brendshëm është zhvilluar është zhvilluar shumë në Kinë, në SHBA dhe në Europë, nga fakti i kufijve të…