Turizmi pas pandemisë, shtohen hyrjet e të huajve në Shqipëri

 Turizmi rezultoi një nga sektorët më të goditur gjatë pandemisë, por me mbarimin e saj, duket se ky sektor po…

Çelet sezoni turistik në Pogradec, aktivitete të shumta për qytetarët e turistët

Në Pogradec u çel sot sezoni i ri turistik. Me këtë rast, bashkia e Pogradecit organizoi dhjetëra aktivitete për çeljen…

Shqipëria pret ta thyej rekordin me turistë, Kumbaro: Kemi marrë masa për çmime të arsyeshme

Shqipëria është bërë gati që të tejkalojë shifrën e gjashtë milionë turistëve gjatë këtij viti. Përveç në bregdet, tashmë janë…

Shqipëria tashmë është në hartën botërore të kërcimeve

Për gjashtë ditë radhazi në “Grand Blue Fafa”, në Golem është mbajtur festivali ndërkombëtar “Albania Afro Latin 2022”. Ky edicion…

Vlora e transformuar nga investimet, çel sezonin turistik

Qyteti bregdetar i Vlorës, i cilësuar si ‘perla’ e rivierës shqiptare, çeli mbrëmjen e djeshme sezonin e ri turistik. Këngëtarë…

Financial Times: Shqipëria, shija e autenticitetit gastronomik

Ndërsa hija e komunizmit vazhdon të zbehet në Shqipëri, një brez i ri kuzhinierësh po rizbulon trashëgiminë gastronomike të vendit…

Rama: Valbona, adresa e preferuar e vizitorëve vendas e të huaj

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama solli mëngjesin e sotëm pamje nga parku kombëtar i Valbonës, ku dëbora ka shtruar petkun…

Ndreu: Plazhet e Lezhës më të pastërtat në Shqipëri, presim shumë pushues nga Kosova

Lezha është bërë gati që të pres turistët kosovarë për sezonin veror 2022. Bashkia e Lezhës pret që sezonin e…

Potenciali turistik i Lezhës promovohet në Prishtinë

Potenciali turistik, artistik dhe kulinar i Lezhës u prezantua në kryeqytetin e Kosovës. Në një mbrëmje të veçantë me organizim…

Dhërmiu, destinacion turistik për t’u zbuluar në çdo stinë

Dhërmiu, fshati i vendosur buzë detit Jon dhe në shpatet e maleve, midis gjelbërimit të ullinjve dhe agrumeve të shumta…