DW: Shqipëria, mes një boom-i dhe stabiliteti turistik

Për ata që fluturojnë nga qendrat gjermane dhe austriake, pamja e parë e Shqipërisë është zakonisht mali i Dajtit që…

Nga kryeqyteti nis njohja e Shqipërisë

Udhëtarët në aeroportin e Rinasit janë të shumtë çdo ditë, jo vetëm në daljet nga vendi, por edhe në hyrjet,…

7.5 milionë turistë vizituan Shqipërinë në 2022-in

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro ndau sot në rrjetet sociale statistikat lidhur me numrin e turistëve të huaj…

France24: Shqipëria, destinacioni i ri turistik kundër inflacionit

Shqipëria me  bukuritë e saj historike, kulturore dhe natyrore vijon të tërheqë vëmendjen e medieve ndërkombëtare. Televizioni France 24 ka…

Numri i turistëve të huaj në Shqipëri, rritje me 32 %

Shqipëria po bëhet gjithnjë e më tërheqëse për turistët e huaj që kërkojnë plazhe të bukura në sezonin veror, por…

The Guardian: Atmosfera mahnitëse e Rivierës së Shqipërisë të viteve 1960

Shqipërinë e zbulova kur më lindi dëshira për të parë Spurs të luanin në finalen e Ligës së Konferencës së…

Mbi 6,7 milionë të huaj në Shqipëri, ja nga cilat shtete ka rritje më të madhe të turistëve

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit në Qeverinë e Shqipërisë, Mirela Kumbaro ka publikuar të dhënat e turizmit për dhjetë muajt…