Mrekullia arkeologjike: Kirurgjia e trurit në “qytetërimin e djegur” 5000 vjet më parë

Atraksioni iranian Shahr-e Sukhteh quhet gjithashtu “qytetërimi i djegur”. Fjala është për mbetjet e shtëpive të ndërtuara në epokën e…

Gjashtë shenja paralajmëruese pak të njohura të tumorit të trurit

Rreth 2.500 njerëz diagnostikohen çdo vit në Mbretërinë e Bashkuar me glioblastoma, ndërsa shifra është 12.000 në SHBA. Kështu, MailOnline…

Sa kohë i duhet trurit për t’u rikuperuar nga alkooli?

Konsumimi i tepërt i alkoolit rrit rrezikun e disa problemeve të lidhura me trurin si çmenduria, goditjet në tru dhe…

​Gjenden sinjale të çuditshme në lëndën e bardhë të trurit: Nuk e dimë çfarë, por diçka po ndodh atje

Sistemi nervor qendror përbëhet nga lëndë gri dhe e bardhë. Në sipërfaqen e trurit ekziston një lëndë gri e përbërë…

​Çfarë ndodh në tru gjatë menstruacioneve?

Për herë të parë, shkencëtarët kanë treguar ndryshime strukturore në të gjithë trurin gjatë menstruacioneve. Ndryshimet e vazhdueshme në nivelet…

Kryhet me sukses operacioni i trurit në një foshnjë në barkun e nënës

Në qytetin Boston të SHBA-së është kryer operacion në tru në një foshnjë në barkun e nënës. Sipas një lajmi…

A po ndryshojnë telefonat celularë mënyrën se si funksionon truri ynë

Telefonata e parë celulare u bë 50 vjet më parë dhe që atëherë këto pajisje janë bërë një mjet thelbësor…