Szunyog shpreh gatishmërinë për ta mbështetur AKK-së në luftimin e korrupsionit

Drejtori i Agjencisë Kosovare Kundër Korrupsionit, Yll Buleshkaj, ka pritur në takim shefin e Zyrës së BE-së, ambasadorin Tomas Szunyog,…

​BE premton ndihmë për Lipjanin për trashëgiminë kulturore dhe mjedis të gjelbër

Kryetari i Komunës së Lipjanit Imri Ahmeti, ka pritur sot në takim shefin e Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas…

Szunyog: Inkurajojmë Kosovën që të shqyrtojë opsionet për furnizim me energji

Zyra e Bashkimit Evropian po inkurajon Kosovën që të shqyrtojë opsionet për  furnizim me energji. Ambasadori i BE-së në Kosovë,…

Szunyog: Shqetësuese mungesa e kuorumit dhe ndonjëherë ecuria e ngadaltë e akteve kyçe legjislative në Kuvend

Instituti EPIK, në bashkëpunim me Komisionin për Integrim Evropian të Kuvendit të Kosovës, kanë mbajtur tryezën me temën “Presidenca Franceze…

​Hapet qendra moderne e shkollës së mesme në Lapllasellë

Sot u inaugurua Qendra moderne e Shkollës së Mesme në Lapllasellë, një investimprej mbi 2.7 milionë eurosh nga Bashkimi Evropian…

Lansohet platforma online për ndihmë juridike falas, së shpejti strategjia nacionale kundër dhunës në familje

Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD) dhe UN Women kanë lansuar platformën ‘online’ për ndihmë juridike falas. Ndërkohë që është…

Szunyog dënon incidentet ndaj komuniteteve pakicë në Kosovë

Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog ka dënuar ashpër incidentet ku pjesëtarë të komuniteteve janë diskriminuar…

Bislimi: Vetëvendosje nuk i ka ekspertët për t’i futur turshi, por për avancim të proceseve

Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog ka thënë se nuk ka rrugë të shpejt drejt BE-së dhe…

Szunyog: Nuk ka rrugë të shpejtë drejt BE-së pa reforma në sundimin e ligjit

Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Prishtinë Tomas Szunyog deklaroi sot se nuk ka rrugë të shpejtë drejt Bashkimit…

Szunyog: Kosova ka përmbushur kriteret për liberalizim të vizave, por të punohet ende për të arritur qëllimin

Shefi i zyrës së Bashkimit Evropian, ambasadori Tomáš Szunyog, ka kërkuar të punohet për bindur Këshillin e BE-së për liberalizimin…