Vrasin kushëririn pas sherrit për tokat, dy të arrestuar në Lushnjë

Policia e Shtetit shqiptar ka arrestuar dy autorët e dyshuar të ngjarjes së rëndë të ndodhur sot në Garunjas të…

​Misioni i parë me njerëz nga Toka për në Hënë

Programi Apollo më 16 korrik të vitit 1969, nis për herë të parë misionin me njerëz astronautë nga Toka për…

Paralajmërimi i shkencëtarëve: Toka tani mban dy herë më shumë nxehtësi se më 2005

Sipas hulumtimit të fundit, Toka sot kap dy herë më shumë nxehtësi sesa 15 vjet më parë. Shkencëtarët kanë analizuar…

Misteri në qendër të Tokës: Bërthama po bëhet më e trashë në njërën anë

Për disa arsye, valët udhëtojnë nëpër bërthamën e Tokës shumë më shpejt kur udhëtojnë midis Polit të Veriut dhe Jugut…

Njerëzit ndikojnë më keq në ndryshimet e Tokës sesa mendonim, zbulon studimi

Toka po shkon drejt një shkëmbi dhe shumica dërrmuese e njerëzve shumë të zgjuar që studiojnë planetin tonë thonë se…

OSBE kërkon të zbatohet vendimi i Kushtetueses për tokën e Manastirit të Deçanit

Kreu i misionit të OSBE-së në Kosovë, Michael Davenport, ka viozituar Manastirin e Deçanit ku është takuar me igumenin Sava…

Szunyog: Vendimi i Kushtetueses për Manastirin e Deçanit nuk po zbatohet

Institucionet e Kosovës po kritikohen për moszbatimin e vendimit të Gjykatës Kushtetuese për tokën e Manastirit të Deçanit. Këto kritika…

Toka po nxehet, shkrirja e akujve kërcënon miliona jetë njerëzish

Një numër në rritje personash kërcënohen nga përmbytjet, të shkaktuara nga shkrirja e liqeneve të ngrira. Shkencëtarët kanë paralajmëruar se…

Pronarët e tokave të fshatit Uglar të Gjilanit i japin mbështetje Impiantit të Ujërave të Zeza

Organizuar nga Komuna e Gjilanit, respektivisht nga Drejtoria Komunale për Kadastër, Gjeodezi dhe Pronë, sot, është mbajtur dëgjim publik me…

Shkencëtarët zbulojnë se si dhe kur shumica e jetës në Tokë do të shuhet

Atmosfera e Tokës aktualisht është shumë e pasur me oksigjen, por nuk ka qenë gjithmonë kështu dhe nuk do të…