​Errësira e shkaktuar nga asteroidi vrasës i dinozaurëve kishte shuar jetën në Tokë për 9 muaj

Pas goditjes së asteroidit që zhduku dinozaurët, pjesë të planetit ishin zhytur në errësirë. Vitet pas goditjes së asteroidit që…

Grimcat plastike zbulohen në troposferën e Tokës

Nga Mali Everest deri në hendekun Mariana, mikroplastika gjendet kudo, madje edhe lart në troposferën e Tokës, ku shpejtësia e…

Anija e parë me astronautë që doli nga orbita e Tokës

Më 21 dhjetor 1968, anija kozmike Apollo 8 niset nga Qendra amerikane e Hapësirës Kennedy duke u bërë anija e…

Shkencëtarët mahniten nga “bota e re e fshehur” brenda Tokës

Shkencëtarët që studionin funksionimin e brendshëm të planetit u mahnitën kur zbuluan një “botë të re të fshehur” thellë brenda…

Zbulimi i astronomëve: Toka mund të jetë e rrethuar nga një tunel i madh magnetik

Strukturat misterioze në qiellin tonë, të cilat kanë ngatërruar astronomët për dekada të tëra, mund të kenë marrë më në…

Kurti-Haradinajt: Keni blerë tokë për 3.52 cent

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, duke iu përgjigjur akuzave të kryetarit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, për…

30 milionë vjet më parë pati një zhdukje të madhe masive në planetin tonë

Në fund të periudhës Eocene, përafërsisht 33 milionë vjet më parë, pati ndryshime të mëdha në planetin tonë. Temperaturat ranë…

Toka po e humb shkëlqimin për shkak të ndryshimeve klimatike

Toka po errësohet për shkak të ndryshimit të klimës pasi oqeanet më të ngrohta po shkaktojnë që më pak re…

Cili është vendi arkeologjik më i vjetër i njohur në botë?

Paraardhësit tanë njerëzorë ishin në Tokë qysh 6 milionë vjet më parë, por cili është vendi më i hershëm që…

Kërkuan mostra dhe hasën në një pjesë të pazbuluar të Tokës: “Me të vërtetë nuk ishte qëllimi ynë”

Shkencëtarët zbuluan një ishull të vogël jashtë bregdetit të Grenlandës muajin e kaluar për të cilin thonë se është pika…