KosovaPress shënon 23-vjetorin e themelimit

Agjencia e lajmeve KosovaPress sot shënon 23-vjetorin e fillimit të punës. KosovaPress u themelua më 4 janar 1999, si një…

Qeverisë i kërkohet të këmbëngulë në vendimin e Kushtetueses për Asociacionin, LVV refuzon themelimin e tij

Në gjashtë vjetorin e vendimit të Gjykatës Kushtetuese për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, Qeverisë së Kosovës i kërkohet…

Kosova pa fond social, kërkesat për ngritjen e tij nuk marrin përgjigje

Kosova vazhdon të mos ketë fond social, fond i cili do t’i dilte në ndihmë personave të cilët pa dëshirën…

LDK sot shënon 32-vjetorin e themelimit

Sot mbushen 32 vjet nga themelimi i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK). Kryetar i parë i kësaj partie është zgjedhur…

46 vjet nga themelimi i Akademisë së Shkencave të Kosovës

Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës u themelua në vitin 1975, fillimisht si Shoqatë e Shkencave dhe të…

109 vjet nga themelimi i Shërbimit Sekret Shqiptar

Pas shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, më 28 Nëntor 1912, u formua Qeveria me kryeministër Ismail Qemalin, e cila filloi…

Veprimtaria 25-vjeçare e Shoqatës së të Burgosurve prezantohet përmes një ekspozite

Për nder të 25-vjetorit të themelimit të Shoqatës së të Burgosurve Politik të Kosovës(ShBPK), është hapur ekspozita e objekteve ku…

​Radio Gjakova shënon 42-vjetorin

Radiostacioni lokal i Gjakovës “Radio Gjakova”, sot shënon 42-vjetorin e nisjes së punës. Qyteti i Gjakovës i njohur për traditën…
error: