Tërmeti godet Perunë, kamera kap momentin e përplasjes

Një tërmet me magnitudë 7.2 goditi Perunë të enjten, njoftoi Instituti Amerikan Gjeofizik (USGS). Tërmeti ndodhi pak pas orës 12:00…

Një tërmet i fuqishëm godet Iranin jugor

Një tërmet i fortë me fuqi 6.5 ballë të shkallës Rihter goditi provincën jugore iraniane Hormozgan, pranë qytetit port të…

Tërmeti godet Turqinë jugore

Një tërmet me fuqi 6.5 ballë të shkallës Rihter goditi sot Turqinë jugore, njoftoi Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC). Epiqendra ishte…

Tërmet në Mal të Zi

Një tërmet i ri, me madhësi 3.2 të shkallës Rihter, goditi zonën e Malit të Zi në orën 15.41. Epiqendra…

Tërmeti zhvendosi Sisakun dhe Petrinjën për 86 centimetra

Administrata Gjeodezike Shtetërore e Kroacisë kreu përgatitjet dhe matjet precize të kontrollit satelitor (GNSS) në zonën e tërmetit në Glinë,…

Tërmeti me magnitudë 6.8 ballë në Argjentinë

Një tërmet me magnitudë 6.8 ballë goditi Argjentinën perëndimore-qendrore të hënën, i pasuar nga të paktën pesë goditje të tjera…

Tërmeti godet jugun e Shqipërisë

Lëkundje tërmeti me magnitudë 4.0 të shkallës Rihter kanë goditur Shqipërinë mëngjesin e sotëm. Epiqendra ishte në Detin Adriatik, rreth…

Tërmeti që shkaktoi vrasjen e 316-mijë njerëzve

316 mijë njerëz kanë vdekur nga tërmeti i fuqishëm që ka goditur Haitin më 12 janar të vitit 2010. Qytetet…

Tërmeti në Kroaci përmes fotove

Kroacia është tronditur sot nga një tërmet i fuqishëm prej 6.2 ballë sipas Rihter. Të paktën dy persona kanë vdekur…

Dy të vdekur në tërmetin shkatërrues – një vajzë vdiq në Petrinja, një djalë i ri afër Glinës

Një tërmet i fuqishëm prej 6.2 ballë të Rihterit goditi sot Kroacinë, epiqendra e të cilit ishte afër Petrinjes, por…