​SPSPK: S’ia vlen pagë minimale nën 500 euro, të lejohet tërheqja e Trustit

Punëtorët e sektorit privat po kërkojnë që paga minimale të mos jetë nën 500 euro, kjo për shkak të rritjes…

Mblidhet Kuvendi, në rend dite edhe tërheqja e mjeteve të ​Trustit

Deputetët e Kuvendit të Kosovës do të mblidhen sot në dy seanca plenare. Në të parën që nis në ora…

​AAK kërkon nga mazhoranca të mbështesë iniciativën për tërheqje të Trustit

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri ka kërkuar nga shumica parlamentare që të…

​Murati sërish kundër tërheqjes së Trustit: Na duhet të paguajmë një “gropë” prej 110 mln eurosh

Ministri i Financave Hekuran Murati ka thënë që tërheqja e parë e 10% të Trustit në vitin 2020 ka lenë,…

​Rimbursimi për tërheqjen e 10%-shit të Trustit nis në vitin 2023

Qeveria e Kosovës ka miratuar propozim-vendimin për rimbursimin në formë të kompensimit për pjesëmarrësit të cilët i kanë tërhequr 10%…

​Trusti mban të fshehur numrin e ankesave nga qytetarët për rastin e 10%-shit

Ani pse dje ka përfunduar afati i fundit për të aplikuar për tërheqjen e 10 për qind të Trustit, ende…

Trusti kushtëzon shtetasit e huaj për tërheqjen e 10 përqind të kursimeve

Mijëra kontributdhënës në Trust me shtetësi jokosovare e që vijnë nga Shqipëria, Maqedonia Veriore apo Lugina e Preshevës mbeten të…

Rikthehet në funksion adresa www.trusti10.org

Fondi i Sigurimeve Pensionale ka njoftuar se ka rikthyer në funksion adresën www.trusti10.org  dhe se tashmë ata që ende nuk…

218 mijë aplikime për tërheqjen e 10-përqindëshit nga Trusti

218 mijë qytetarë gjatë ditës së djeshme kanë aplikuar në Trust për tërheqjen e 10-përqindëshit. Këtë lajm e ka bërë…

ASHI dhe Trusti thonë se ueb faqet e qeverisë janë të sigurta

Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës dhe Agjencia e Shoqërisë së Informacionit (ASHI) janë sqaruar rreth çështjes së sigurisë së…