Pandemia ndikoi në aspektin artistik por nuk munguan shikuesit në Teatër

Mbi 5 mijë bileta janë shitur brenda vitit që lamë pas në Teatrin Kombëtarë të Kosovës, gjë që është më…

Teatri Kombëtar anulon shfaqjen pas alarmit për bombë në Shkup

Pas alarmit të sotëm për bombë në afërsi të Teatrit Kombëtar, shfaqja e paraparë për sonte është anuluar. Teatri Kombëtar…

Nesër në Teatrin Kombëtar shfaqet premiera “Tanzminiaturen” dhe ”Tangata”

Baleti Kombëtar i Kosovës do të sjellë nesër premierën e baletit “Tanzminiaturen” dhe “Tangata”, në skenën e Teatrit Kombëtar. Kreshnik…

​14 vjet nga vdekja e Faruk Begollit

Sot mbushen 14 vjet që kur mbylli sytë për herë të fundit një ndër figurat më të rëndësishme të teatrit…

Gjykata Kushtetuese rrëzon vendimin e Qeverisë për Teatrin Kombëtar

Gjykata Kushtetuese ka dhënë sot vendimin për çështjen e Teatrit Kombëtar duke shfuqizuar vendimin e Këshillit të Ministrave për kalimin…

Sot Dita Botërore e Teatrit

27 marsi njihet si Dita Botërore e Teatrit që nga viti 1962, pasi kjo ditë ishte iniciuar në Kongresin e…

Sot mbyllet për qarkullim kjo rrugë në Prishtinë

Sot duke filluara nga ora 09:00 rruga “Agim Ramadani”, segmenti prej udhëkryqit të rrugës “Qamil Hoxha” deri tek objekti i…

Teatri Kombëtar i Kosovës, ndër institucionet më të rëndësishme të kulturës

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka zhvilluar një takim me Këshillin Drejtues të Teatrit Kombëtar të Kosovës,…

​Dumoshi: Teatri Kombëtar i Kosovës, ndër institucionet më të rëndësishme të kulturës

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka zhvilluar një takim me Këshillin Drejtues të Teatrit Kombëtar të Kosovës,…

Bashkëpunëtorët të pikëlluar me vdekjen e Mikullovcit: Kosova humbi një artist të madh

Homazhe para Teatrit Kombëtar, për të nderuar jetën dhe veprën e Adem Mikullovcit kanë bërë edhe kolegë dhe miq të…
error: