​Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur

Sot është Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur. Kur janë bërë 22 vjet nga përfundimi i luftës në Kosovë, zyrtarisht…

Abbott: Të zhdukurit të mos përdoren për përfitime politike

Ambasadori britanik në Kosovë, Nicholas Abbot, ka deklaruar sot se Prishtina dhe Beogradi duhet të komunikojnë për të ndarë informatat…

Varrosen tre të zhdukur nga lufta e fundit në Kosovë

Remzi (Kadri) Kurteshi (1979), Dibran (Ramë) Dibrani (1930) dhe Zeqir (Bajram) Muja, të tre këta nga komuna e Mitrovicës, të…

​Në vit të ri me plagë të vjetra, ku janë të zhdukurit e luftës…

Në pranverën e këtij viti pritet të rifillojnë gërmimet në territorin e Serbisë ku dyshohet për varreza masive, për gjetur…

Dyshohet edhe për një varrezë tjetër masive në Serbi

Në pesë lokacione të ndryshme në Serbi janë gjetur mbetje mortore të cilat dyshohen se janë të personave nga lufta…

Të zhdukurit dhe të dhunuarit e luftës nga sot me dy piktura në Kuvend

Dy piktura që paraqesin rastin e të zhdukurve dhe të dhunuarave gjatë luftës në Kosovë, janë vendosur sot në hollin…

Zbardhja e fatit të personave të pagjetur, shpresë vetëm të ndërkombëtarët

Çështja e personave të pagjetur, një prej më të ndjeshmeve në dy dekadat e fundit në Kosovë, vazhdon të jetë…

1.643 persona janë ende të zhdukur në Kosovë

Kanë kaluar më shumë se 22 vite që nga lufta e armatosur në Kosovë, ndërsa familjarët e 1643 personave të…

Familjarët e të zhdukurve në Gjakovë kërkojnë të dënohen kriminelët serbë

E  rrethuar mes fotografive që i sjellin kujtimet me bashkëshortin Halimin, djemtë Artanin, Armendin, Ardianin dhe Edmondin, jeton e vetmuar…