​Kumnova: Të bëhet përpjekje e sinqertë për zbardhjen e fatit të personave të zhdukur

Kryetarja e shoqatës “Thirrjet e Nënave”, Nesrete Kumnova,ka apeluar sërish institucionet dhe në veçanti kryeministrin Albin Kurti që të kërkojë…

​I biri i Ukshin Hotit: Më kërkuan 400 mijë euro për të ma dorëzuar të gjallë babain

Andin Hoti, i biri i veprimtarit të shquar ende të zhdukur, Ukshin Hoti, deklaroi se grupe kriminale në Serbi tentojnë…

23 vjet nga masakra në Mejë

Sot shënohet përvjetori i 23-të i masakrës në Mejë të Gjakovës, ku më 27 prill  1999 u vranë 376 persona.…

​Hoti: Këto ditë do të fillojnë gërmimet në një lokacion në Serbi

Kryetari i Komisionit Qeveritar për Persona të Pagjetur, Andin Hoti ka bërë të ditur se këto ditë në Serbi do…

​Familjarët e të pagjeturve largohen nga diskutimi, s’duan ta dëgjojnë Kandiqin

Gjatë kohës sa po deklarohej aktivistja Natasha Kandiq, përfaqësues të shoqatave të të pagjeturve në formë proteste kanë lëshuar sallën…

S’ka ku të qaj e të vendos lule, tash e 23 vjet pa djalin dhe bashkëshortin

Naxhie Shehu nga Krusha e Vogël tash e 23-vjet nuk di asgjë për djalin dhe burrin e saj. Ajo në…

Nesër rivarrosen mbetjet mortore të shtatë personave të zhdukur, viktima të Masakrës së Krushës së Madhe

Mbetjet mortore të shtatë viktimave të luftës, nga Masakra e Krushës së Vogël, me kërkesë të familjeve dhe me përkrahje…

Të zhdukurit, Kosova kërkon përgjigje për nisjen e gërmimeve në lokacione të reja në Serbi

Serbia po vazhdon ta mbajë të fshehur fatin e mbi 1.600 personave të zhdukur në luftën e fundit në Kosovë.…

Kurti dhe presidenti i Kryqit të Kuq flasin për çështjen e personave të zhdukur gjatë luftës

Çështja e personave të zhdukur me dhunë gjatë luftës së fundit në Kosovë, ishte tema e takimit ndërmjet kryeministrit të…

Rivarroset 17-vjeçari i zhdukur me forcë më 1999, familjarët rrëfejnë tmerrin e para dy dekadave

Pas njëzet e tre vjetësh nga rrëmbimi dhe zhdukja e dhunshme nga forcat serbe, të premten është rivarrosur Nuredin Dvorani,…