​I biri i Ukshin Hotit: Më kërkuan 400 mijë euro për të ma dorëzuar të gjallë babain

Andin Hoti, i biri i veprimtarit të shquar ende të zhdukur, Ukshin Hoti, deklaroi se grupe kriminale në Serbi tentojnë…

Gratë e Krushës kërkojnë trajtim më të mirë për familjet e të pagjeturve dhe më shumë mbështetje për fermerët

Gratë nga Krusha e Madhe kanë kërkuar më shumë mbështetje për fermerët por edhe rregullimin e statusit të familjeve të…

Bislimi njofton se për çka u diskutua në takimet e djeshme me Lajçakun

Të martën në Bruksel është mbajtur takimi i radhës ndërmjet kryenegociatorit të Kosovës, Besnik Bislimi  dhe homologut të tij serb…

Të pagjeturit mbesin plagë e hapur, familjarët: Ndërkombëtarët të kushtëzojnë Serbinë

Kosova edhe më tej po sfidohet me mungesë të informacioneve për varreza masive. Serbia vazhdon të mbajë të politizuar çështjen…

​Bajram Çerkini takohet me Bislimin: Qeveria duhet të zbusë dhimbjen e familjarëve

Udhëheqësi i Qendrës Burimore për Persona të Zhdukur, Bajram Çerkini gjatë ditës është takuar me zëvendëskryeministrin, Besnik Bislimi. Pas deklaratës…

Kurti: Nuk ka marrëveshje me Serbinë pa u zgjidhur çështja e personave të zhdukur

Pas më shumë se dy dekadave, u janë dorëzuar familjeve për rivarrim mbetjet mortore të 25 personave. Gjatë këtij viti…

Escobar i SHBA-së: Të arrihet kompromis për të pagjeturit

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë, Gabriel Escobar, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë tha se…

​Bislimi: Serbia është pajtuar për hapje të arkivave, përfshirë edhe ato për UÇK-në

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi ka deklaruar se Serbia është pajtuar në parim që të hapen të gjitha arkivat, përfshirë…

Bislimi për takimet në Bruksel: Të pagjeturit ishte tema e vetme në bisedimet me Serbinë

Për dy ditë zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi ka qëndruar në Bruksel ku është takuar me kryenegociatorin e palës serbe,…