Talibanët shihen duke bërë xhiro me helikopterin amerikan Black Hawk

Një video e postuar në internet tregon talibanët duke bërë xhiro me një helikopter amerikan Black Hawk në një aeroport…

Talibanët nisin ofensivë në Panjshir

Talibanët njoftuan sonte se luftëtarët e tyre po lëviznin drejt provincës së vetme të pushtuar afgane të Panjshir, në verilindje…

Talibanët pengojnë me forcë eksodin masiv nga Afganistani

Ndërsa mijëra njerëz përpiqen të fluturojnë nga aeroporti i Kabulit dhe si aleatë evakuojnë pothuajse ekskluzivisht personelin ushtarak dhe diplomatik…

Pentagoni: Talibanët nuk ndërhyn në evakuim nga Kabuli

Zëdhënësi i Pentagonit John Kirby tha se talibanët nuk ndërhynë në evakuimin e Shteteve të Bashkuara nga Kabuli. “Nuk kishte…

Ambasadori afgan: Talibanët po kërkojnë derë më derë njerëzit e vendosur në listat e tyre

Ambasadori afgan në OKB Ghulam Isaczai tha sot se banorët e Kabulit “jetojnë në frikë absolute”. “Ne jemi jashtëzakonisht të…

Talibanët premtojnë siguri për të huajt në Kabul

Talibanët njoftuan sonte se u premtojnë siguri qytetarëve të huaj dhe anëtarëve të misioneve diplomatike në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul.…

Talibanët: Nuk do të ketë qeveri kalimtare në Afganistan

Dy zyrtarë talibanë i thanë Reuters sot se nuk do të ketë qeveri kalimtare në Afganistan dhe se ata presin…

Talibanët hyjnë në Kabul, dëgjohen të shtëna armësh

Talibanët urdhëruan forcat e tyre të hyjnë në Kabul për të parandaluar plaçkitjen, raporton Reuters. Një zëdhënës i talibanëve tha…

Talibanët pushtojnë bazën ajrore dhe burgun Bagram

Talibanët njoftuan sot se ata kontrollojnë të gjithë territorin e Afganistanit, dhe ata gjithashtu pushtuan bazën ajrore dhe burgun Bagram.…

Talibanët mund ta marrin Kabulin brenda 90 ditëve, thotë inteligjenca amerikane

Talibanët mund të izolojnë kryeqytetin e Afganistanit brenda 30 ditëve dhe ndoshta ta marrin brenda 90 ditëve, ka thënë një…