Trump: Nëse nuk na kthejnë armët, duhet t’i bombardojmë talebanët

Ish-presidenti amerikan Donald Trump kërkoi nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës që t’u kërkojnë talebanëve që t’u kthejnë të gjitha…

Talibanët, sa të pasur janë dhe kush i financon?

Talibanët mendohet të jenë një nga grupet më të pasura kryengritëse në botë edhe pas dy dekadash luftimesh kundër forcave…

Talebanët kërkesë Uashingtonit për prani diplomatike në Kabul

​Talebanët i kanë kërkuar SHBA-së që të mbajë një prani diplomatike në Afganistan pas përfundimit të tërheqjes së saj, e…

Shtëpia e Bardhë: Jo njohje e menjëhershme e regjimit taleban nga Uashingtoni

​Shtëpia e Bardhë hodhi poshtë sot çdo mundësi për njohjen e menjëhershme të regjimit taleban nga SHBA-ja ose aleatët e…

Banka Botërore pezullon ndihmën për Afganistanin

Banka Botërore theksoi se ka ndaluar disbursimet e parave të ndihmës për Afganistanin pasi talebanët morën kontrollin e vendit të…

Merkel e Putin thonë se dominimi i talebanëve është “realitet që duhet të njihet”

Presidenti rus Vladimir Putin dhe kancelarja Angela Merkel deklaruan të premten në Moskë se dominimi taleban në Afganistan është tashmë…

G7: Talebanët të garantojnë sigurinë e të huajve dhe afganëve që duan të largohen nga Afganistani

​Ministrat e Jashtëm të G7-s u bënë thirrje talebanëve të garantojnë “sigurinë” e të huajve dhe afganëve që dëshirojnë të…

​Si u përmirësua jeta për gratë afgane pa talebanët

Në 20 vitet e fundit, jeta për shumë njerëz në Afganistan është përmirësuar në mënyrë të ndjeshme – me gratë…

​India evakuon të gjithë diplomatët nga Afganistani

India ka larguar ambasadorin e saj dhe të gjithë diplomatët e tjerë nga Afganistani i kontrolluar nga talebanët pwrmes një…

Aeroporti i Kabulit rihapet një ditë pas skenave kaotike

Fluturimet ushtarake që evakuojnë diplomatët dhe civilët kanë rifilluar në aeroportin ndërkombëtar të Kabulit – vetëm një ditë pas skenave…
error: