​OAK kërkon heqjen e taksës për certifikatën fitosanitare për export

Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) i është drejtuar me një shkrese, Kryeministrit të Kosovës, për heqjen e taksës së…

Bizneset kërkojnë luftimin e ekonomisë joformale, Murati: S’ka shtet pa taksa

Rreth 8 miliardë euro janë inkasuar të hyra tatimore dhe kontribute pensionale për 22 vjet nga Administrata Tatimore e Kosovës.…

Pagat dhe taksat, çfarë ndryshon në të ardhurat e shqiptarëve

Viti 2022 do të shoqërohet me ndryshime në sistemin e taksave dhe tatimeve, por edhe tek pagat e qytetarëve. Duke…

Prizren, shtyhet afati për të përfituar nga vendimi i faljes së taksës për biznese

Komuna e Prizrenit ka njoftuar se ka shtyrë afatin deri më 31 dhjetor 2021 për të përfituar nga vendimi i…

Hajdari: Kemi shfuqizuar vendimin për bllokat e importuar nga Serbia, janë bërë 5 vjet nga zbatimi i kësaj mase

Ministria e Ndërmarrësisë ka hequr taksën ndaj bllokave të ndërtimit të importuar nga Serbia, me arsyetimin se ka skaduar masa…

​Haradinaj-Kurtit: Nuk paske qenë i sinqertë për taksën në “Rrugën e Kombit”

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj edhe njëherë ka reaguar ndaj takës ngjitëse prej 5 eurove për regjistrim të automjeteve. Kreu…

Hiqet taksa kufitare prej 15 eurosh mes Kosovës dhe Malit të Zi

Tashmë qytetarët e Kosovës mund të udhëtojnë në Mal të Zi, pa e paguar taksën në vlerë prej 15 eurosh.…

​Deputeti i PDK-së: Eksperimentet e Shpendit me kryeqytetin janë të papranueshme

Reagime të shumta janë bërë rreth deklaratës së kryetarit të Prishtinës, Shpend Ahmeti rreth vendosjes së taksës për hyrjen e…

Basha bën premtime: Si kryeministër do të heq taksën në Rrugën e Kombit

Lideri Partisë Demokratike dhe i opozitës së bashkuar në Shqipëri, Lulzim Basha sërish ka premtuar se si “kryeministër i ardhshëm”…

Totaj: Me taksën e reciprocitetin po abuzohet për nevoja ditore të individëve

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj thotë se me  taksën e reciprocitetin po abuzohet për nevoja ditore të…