Tensionet me Kinën, Tajvani ngriti avionë luftarakë

Tajvani ngriti sot avionët e tij luftarakë për shkak të hyrjes së 27 avionëve kinezë në zonën e mbrojtjes ajrore…

​Pas bisedës telefonike, Biden dhe Xi mund të takohen

Presidenti amerikan Joe Biden dhe Xi Jinping i Kinës janë duke shqyrtuar mundësinë e një takimi. Lajmi është bërë i…

SHBA: Kina dëshiron ta pushtojë Tajvanin paqësisht, por po përgatitet edhe ushtarakisht

Kina do të preferonte të pushtonte Tajvanin pa një operacion ushtarak, por po punon për të siguruar që ushtria e…

McCarthy: Pushtimi i Ukrainës të shërbejë si “mësim” për armatosjen e Tajvanit

Udhëheqësi i pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Kevin McCarthy tha se pushtimi rus i Ukrainës duhet të shërbejë si një…

Trump: Tajvani do të jetë i “radhës”

Ish-presidenti i SHBA Donald Trump tha se Tajvani mund të jetë “tjetri” për një pushtim të mundshëm, pasi sipas tij,…

Tajvani denoncon inkursionin më të madh deri tash prej 39 aeroplanëve kinezë

Aviacioni ushtarak tajvanez u mobilizua sot për të kontrolluar një inkursion të 39 avionëve luftarakë kinezë në zonën jugperëndimore të…

Tajvani blen aeroplanë nga SHBA, Kina rikthen kërcënimet

Presidentja e Tajvanit, Tsai Ing-Wen e lavdëroi bashkëpunimin ushtarak me Uashingtonin ndërsa tha se kishte porositur avionët e parë të…

​Biden del në krah të Tajvanit: Do ta mbrojmë nga Kina

“Shtetet e Bashkuara do ta mbrojnë Tajvanin nga çdo sulm i mundshëm nga Kina”. Kështu ka thënë presidenti i Shteteve…

SHBA konsideroi sulm bërthamor ndaj Kinës për shkak të Tajvanit, zbulojnë dokumentet

Planifikuesit ushtarakë amerikanë nxitën për sulme bërthamore në territorin e Kinës në vitin 1958 për të mbrojtur Tajvanin nga një…