Ministri i jashtëm i Tajvanit thotë se kërcënimet e Kinës janë serioze

“Kërcënimi i Kinës ndaj Tajvanit është më serioz se kurrë, por ishulli do të qëndrojë i vendosur për të mbrojtur…

Avionët luftarakë kinezë kryejnë manovra të reja pranë Tajvanit

Më shumë se 20 avionë luftarakë të Kinës kanë kaluar të ashtuquajturën linjë qendrore në ngushticën e Tajvanit në manovra…

Biden shpreh shqetësim mbi aktivitetet e Kinës pranë Tajvanit

Presidenti i SHBA-së Joe Biden deklaroi sot se nuk shqetësohet për Tajvanin, por  është i shqetësuar për aktivitetet kineze në…

Tajvani detekton 66 avionë e 14 anije kineze

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit njoftoi sot se ka detektuar 66 avionë dhe 14 luftanije kineze që kryenin aktivitete brenda…

SHBA: Veprimet e Kinës rreth Tajvanit janë provokuese

Shtëpia e Bardhë tha sot se veprimet e Kinës në dhe rreth ngushticës së Tajvanit janë provokuese dhe të papërgjegjshme,…

​Japonia do ta rrisë buxhetin për ushtrinë pas lëshimit të raketave nga Kina

Lëshimi i raketave nga Kina në ujërat më pak se 160 km (100 milje) nga Japonia, gjatë demonstrimit të fuqisë…

​Japonia i kërkon Kinës të ndalojë menjëherë stërvitjet rreth Tajvanit

Japonia i kërkon Kinës të ndalojë menjëherë stërvitjet rreth Tajvanit Ministri i Jashtëm japonez Yoshimasa Hayashi i kërkoi Kinës të…

​Kina lëshon raketa pranë Tajvanit pas vizitës së Pelosit

Kina ka gjuajtur raketa pranë Tajvanit si pjesë e stërvitjeve të mëdha ushtarake pas një vizite kryetares së Dhomës së…

Tensionet me Kinën, Tajvani ngriti avionë luftarakë

Tajvani ngriti sot avionët e tij luftarakë për shkak të hyrjes së 27 avionëve kinezë në zonën e mbrojtjes ajrore…

​Pas bisedës telefonike, Biden dhe Xi mund të takohen

Presidenti amerikan Joe Biden dhe Xi Jinping i Kinës janë duke shqyrtuar mundësinë e një takimi. Lajmi është bërë i…