​Pse nuk mund të gjeni punë pas përfundimit të studimeve?

Gjetja e punës menjëherë pas përfundimit të studimeve është bërë sfidë në vete. Njerëzit vazhdojnë t’i rrisin gradat e tyre…

Kur është koha e përshtatshme për të treguar që jeni shtatzënë?

“Pritja e ëmbël“, kështu e quajnë ndryshe periudhën e shtatzënisë, por kur vjen çështja te puna, gjërat komplikohen paksa, krijohet…

​Si të jepni dorëheqje nga puna, pa i prishur mundësitë e tjera

Nga puna mund të largoheni për arsye të ndryshme, që nga arsyet personale, familjare e deri te pakënaqësitë në punë.…

​Osmani: Distria është fytyra dhe nderi i Kosovës

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, u shpreh e lumtur me suksesin e radhës të xhudistes Distria Krasniqi që u shpall…

5 gjëra që udhëheqësit nuk duhet t’i bëjnë në vitin 2022

Nëse je udhëheqës në një kompani, mbase e ke bërë planin se çfarë duhet të bësh këtë vit, por me…

​Datëlindja e John Belushit

Nëse ai do të ishte gjallë, sot do të festonte 73-vjetorin e lindjes. Aktori dhe këngëtari me origjinë shqiptare dhe…

​3 arsye pse nuk duhet të gënjeni në intervista të punës?

Përtej vrasjes së ndërgjegjes dhe pandershmërisë, gënjeshtrat në intervistat e punës kanë pasoja afatgjata që mund t’ju përcjellin për shumë…

Deri në sa persona mund të marrin pjesë në një panel intervistimi?

Nëse trembeni nga intervistat një me një, e keni edhe një mundësi e që janë intervista me panel, ku do…

5 teoritë e motivimit për ekipet e menaxhimit në vendet e punës

Teoritë e motivimit mund t’i ndihmojnë ekipet për t’i përcaktuar mënyrat më të mira, të cilat ndihmojnë në arritjen e…

​Si t’i largoni 10 pasiguritë më të zakonshme në punë?

Është më se e zakonshme që shumë punonjës të përjetojnë pasiguri apo momente dyshimi në lidhje me punën e tyre.…