BE-ja dhe Suedia i dhurojnë Kosovës pajisje për mbrojtjen e pyjeve

Për të mbështetur luftimin e prerjeve ilegale në Kosovë, programi i pylltarisë i FAO-s, i bashkëfinancuar nga BE-ja dhe Suedia,…

Suedia konfirmon aktin e sabotazhit në gazsjellësit Rrjedha Veriore 1 dhe 2

Zyrtarët suedezë kanë konfirmuar të premten se shpërthimet që kanë shkatërruar disa pjesë të gazsjellësve që bartin gazin nga Rusia…

Suedia njofton paketën e ndihmës së sigurisë prej 68.8 milionë dollarësh për Ukrainën

Suedia do t’i sigurojë Ukrainës një paketë ndihme sigurie prej 720 milionë korona suedeze ose 68.8 milionë dollarë. “Lajm i…

Inflacioni vjetor i Suedisë në nivelin më të lartë të tri dekadave

Norma vjetore e inflacionit të konsumatorit në Suedi u rrit në 10.9% në tetor, një nivel më i lartë në…

Stoltenberg: Finlanda dhe Suedia duhet të lejohen të bashkohen me NATO-n

Finlanda dhe Suedia kanë përmbushur kushtet e dakordësuar me Turqinë në qershor dhe duhet të lejohen të bashkohen me aleancën…

Kobra e arratisur zvarritet përsëri në terrariumin suedez

Një kobër mbret helmuese 2.2 metra që u arratis në një kopsht zoologjik suedez, është kthyer në shtëpi, duke i…

​Në pritje të nënshkrimeve të Turqisë dhe Hungarisë për zgjerimin e NATO-s

Finlanda dhe Suedia janë duke iu afruar anëtarësimit në NATO, pasi 28 prej 30 vendeve anëtare tani kanë ratifikuar protokollet…

Suedia bëhet me kryeministër të ri

Politikani kryesor konservator i Suedisë, Ulf Kristersson, u zgjodh kryeministër i ri i vendit, pasi sot mori mbështetjen e nevojshme,…

Suedia ka mbyllur pjesën e Detit Baltik ku rrjedh gazi nga Nord Stream

Prokurori suedez i ngarkuar me hetimin për rrjedhjen e gazit Nord Stream në Detin Baltik ka thënë se ka urdhëruar…

Rritet numri i qytetarëve në Suedi që duan të anëtarësohen në NATO

Numri i qytetarëve suedez që duan të anëtarësohen në NATO ka shënuar një rritje, sipas një sondazhi. Sipas rezultateve të…