Më shumë se 12,000 të vrarë në konfliktin sudanez

Më shumë se 12,000 njerëz janë vrarë në Sudanin e shkatërruar nga lufta që nga prilli, tha të enjten zyra…

OKB: Numër alarmant i fëmijëve të vrarë në Sudan

Kombet e Bashkuara paralajmëruan të premten se një numër i madh fëmijësh po vdesin në konfliktin e Sudanit, duke vënë…

Biden lëshon urdhër që i hap rrugën sanksioneve në Sudan

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden nënshkroi një urdhër ekzekutiv të enjten duke hapur rrugën për të…

​Konflikti në Sudan, intensifikohen sulmet ajrore në kryeqytetin Khartoum

Sulmet ajrore janë intensifikuar në kryeqytetin e Sudanit, Khartoum, pavarësisht një armëpushimi që synon të lejojë civilët të largohen. Ushtria…

Numri i të vdekurve në Sudan shkon në 528

Numri i të vdekurve në Sudan nga përleshjet e vazhdueshme midis ushtrisë dhe Forcave të Mbështetjes së Shpejtë paraushtarake (RSF)…

Pavarësisht armëpushimit, në Sudan vazhdojnë luftimet

Ushtria sudaneze dhe forca paramilitare kanë vazhduar luftimet në periferi të Kartumit, duke minuar marrëveshjen e armëpushimit, por ushtria shprehu…

Guterres: Problemi në Sudan nuk mund të zgjidhet në fushën e betejës

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, lidhur me konfliktin në Sudan tha se “Problemi në Sudan…

Blinken: Palët ndërluftuese të Sudanit ranë dakord për një armëpushim treditor

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha se forcat e armatosura sudaneze dhe Forcat rivale të Mbështetjes së Shpejtë kishin…

Luftimet në Sudan, evakuohen diplomatë dhe shtetas të huaj

Disa vende kanë evakuuar diplomatët dhe qytetarët nga kryeqyteti i Sudanit derisa luftimet e ashpra vazhdojnë në Khartoum. SHBA dhe…

Ushtria amerikane evakuon diplomatët nga Sudani

Ushtria amerikane ka evakuuar diplomatët amerikanë dhe familjet e tyre nga Khartoumi, në Sudan. Lajmin e ka bërë të ditur…