Spanjë, kompanitë e duhanit duhet të paguajnë për pastrimin e bishtave të cigareve

Miliona bishta cigaresh hidhen çdo vit nëpër rrugët dhe plazhet e Spanjës dhe çlirojnë mbetje toksike për asgjësimin e të…

Kurti për ”El Pais”: Pres që Spanja të ndryshojë qëndrimin për njohjen e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se pret që kreu i qeverisë spanjolle, Pedro Sanchez të ndryshojë qëndrimin e tij…

Maroku e Spanja shkatërrojnë celulën terroriste të DAESH/ISIS

Autoritetet në Marok dhe Spanjë u bashkuan për të shkatërruar një celulë terroriste të lidhur me grupin terrorist Daesh/ISIS. Një…

Vendet evropiane që thyen rekordet e temperaturave në vitin 2022

Vendet evropiane thyen rekorde të temperaturave në vitin 2022, pasi kontinenti regjistroi verën e tij më të nxehtë ndonjëherë, tregon…

Mbi 4 ton hashash u kapën në brigjet veriperëndimore të Spanjës

Rreth 4.4 ton hashash u kapën në Gjirin e Cadizit në veriperëndim të Spanjës në një operacion të përbashkët, thuhet…

Spanja: Paketa e tretë e ndihmës prej 10 miliardë eurosh për lehtësimin e inflacionit

Spanja njoftoi sot paketën e tretë të masave për të mbështetur qytetarët me vlerë 10 miliardë euro për të zbutur…

Del Bosque: Bëra çdo gjë që ta bind Messin të luaj për Spanjën, ai refuzoi

Ish-trajneri i Kombëtares së Spanjës, Vincente del Bosque ka zbuluar se kishte provuar që ta bind Lionel Messin të luaj…

Gjykata Evropiane: Spanja fajtore për ndotje të lartë të dyoksidit të azotit

Gjykata Evropiane e Drejtësisë vendosi sot se Spanja lejoi nivelet e ndotjes së dyoksidit të azotit (NO2) të tejkalojnë sistematikisht…

Zyrtare: Busquets pensionohet nga Kombëtarja e Spanjës

Mesfushori i Barcelonës, Sergio Busquets e ka njoftuar pensionimin e tij nga futbolli ndërkombëtarë. Busquets pensionohet nga Kombëtarja e Spanjës,…

Çmimet e konsumit në Spanjë u rritën me 6.8% në nëntor

Inflacioni vjetor i Spanjës ishte 6.8% në nëntor, duke u zbutur nga 7.3% në tetor, treguan shifrat zyrtare të mërkurën.…