Sllovakia do të kufizojë çmimet e energjisë për familjet në vitin 2023

Qeveria sllovake do të kufizojë çmimet e energjisë për familjet vitin e ardhshëm, gjë që do t’i kushtojë vendit 6…

Ministri Murati udhëheq Takimin e Konstituencës në Bankën Botërore

Në kuadër të Takimeve Vjetore të Grupit të Bankës Botërore që po mbahen gjatë kësaj jave në Uashington, Ministri Hekuran…

Presidentja Osmani takoi kryeministrin e Sllovakisë, i kërkon mbyllje të procesit të liberalizimit të vizave

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, në kuadër të takimeve gjatë pjesëmarrjes në Komunitetin Politik Evropian në Pragë, ka…

Austria do të kontrollojë dokumentet e udhëtimit në kufirin me Sllovakinë

Austria njoftoi sot se do të fillojë kontrollin e dokumenteve të udhëtimit në kufirin me Sllovakinë pas një vendimi të…

Sllovakia jep “vizën” për hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Parlamenti sllovak ratifikoi sot hyrjen e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Këtë vit, Finlanda dhe Suedia kërkuan të anëtarësohen në…

Sllovakia kundër strehimit të rusëve që i largohen mobilizimit

Fqinja e Ukrainës, Sllovakia, ka hedhur poshtë propozimin për të strehuar të gjithë qytetarët rusë që largohen nga vendi për…

Kostilnik: Arritja e marrëveshjes përfundimtare Kosovë-Serbi është urgjente

Shefi i Zyrës Ndërlidhëse të Republikës Sllovake në Prishtinë, Rastislav Kostilnik ka deklaruar se arritja e marrëveshjes përfundimtare Kosovë-Serbi është…

Volejboll, kualifikueset për Evropianin e 22-vjeçarëve në Prishtinë, ja detajet

Federata e Volejbollit të Kosovës do të jetë organizatore e Grupit E, kualifikues të Kampionatit Evropian për grupmoshën U22 në…

​Zonja e Parë e SHBA do të udhëtojë në Rumani dhe Sllovaki

Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, Jill Biden, niset të enjten në mbrëmje, sipas orës lokale, në një udhëtim…

Sllovakia miraton vendosjen e forcave të NATO-s në territorin e saj

Parlamenti sllovak ka miratuar vendosjen e trupave të NATO-s në vend, të cilat mund të arrijnë në 2100. “Së pari,…