Kurti e njoftoi Blinkenin për situatën në veri dhe takimin e Brukselit

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka biseduar me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, të cilin e ka njoftuar për…

Britania i kërkon Kosovës të shtensionojë situatën në veri

Sekretari i Jashtëm britanik, James Cleverly, tha se është e nevojshme që Qeveria e Kosovës të ndërmarrë hapa për të…

Situata në veri, Stoltenberg: NATO dhe BE po punojnë për uljen e tensioneve

NATO dhe Bashkimi Evropian po punojnë ngushtë për të ulur tensionet dhe për të gjetur një zgjidhje paqësore, ka thënë shefi…

Muja: Policët i kemi me moral të lartë, politikanët të demoralizuar

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja, ka thënë se sa herë që vendi ndodhet në situata të vështira në veri…

Lajçak takoi senatorët amerikanë, diskutuan për situatën në veri të Kosovës

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është takuar me senatorët amerikanë, Chris Murphy dhe Chris Van Hollen,…

Escobar: Kam përshtypjen se takimi Kurti-Vuçiq nuk do të ndodhë këtë javë

I dërguar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin, Gabriel Escobar, nuk pret që takimi në Bruksel në mes…

Takimi Lajçak-Nuland, theksohet nevoja për deeskalim të situatës në veri

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, u takua me nënsekretaren amerikane të Shtetit, Victoria Nuland. Ai…

Situata në veri, Escobar: Ka potencial të bëhet konflikt rajonal

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë se situata e tensionuar në…

Kurti: Jam i gatshëm të shkoj në takimin e radhës në Bruksel

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, është i gatshëm të shkojë në Bruksel për takim me presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq.…

Situata në veri, Parlamenti Evropian bën thirrje për uljen e tensioneve

Presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, u ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të ulin tensionet. Ajo ka thënë…