Hovenier tregon nëse është afër zgjidhja për situatën në veri

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Jeffrey Hovenier, tha se e ka të vështirë të thotë se janë afër…

Lajçak takoi Bislimin: U dakorduam për hapat e parë drejt shtensionimit të situatës në veri

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka bërë të ditur se ka zhvilluar takim me zëvendëskryeministrin e…

Qytetarët të ndarë në dysh për situatën në veri: Kurti të bashkëpunojë me Amerikën

Qytetarët e Prishtinës janë ndarë në dysh sa i përket qasjes së kryeministrit Albin Kurti për situatën në veri të…

Lajçak: Situata në veri të Kosovës mbetet e brishtë

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak ka thënë se kanë punuar ngushtë me partnerët ndërkombëtarë për të…

​Qytetarët mbështesin veprimet e qeverisë në veri

Qytetarët e Mitrovicës po i mbështesin veprimet e Qeverisë së Kosovës në veri. Ata thonë se prezenca e shtuar e…

Dita e dyta e samitit të BE-së, “Duhet shtensionuar shpejt situatën në Kosovë”

Në Bruksel është duke vazhduar samiti i liderëve të vendeve të Bashkimit Evropian, në të cilin, ndër tjerash temë për…

Plenkoviq: Kroacia do paqe dhe zgjedhje në veri të Kosovës

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviq, ka thënë se dëshirojnë paqe dhe de-përshkallëzim të situatës në veri të Kosovës. Ai ka…

​Situata në veri, kërkohet të merren parasysh thirrjet e aleatëve për depërshkallëzim

Përfshirja direkte e sekretarit amerikan të shtetit, Antony Blinken për situatën në veri dhe lirimi i tre policëve të rrëmbyer…

Zvogëlimi i policisë në ndërtesat komunale, Kurti: Në proporcion me vendosjen e rendit

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka biseduar me presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, për domosdoshmërinë për deeskalim…

Blinken thekson nevojën për depërshkallëzim të situatës në veri dhe kthim në dialog

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka njoftuar që ka biseduar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, si dhe presidentin…