Sitiuata në veri, Musliu: Skenar i Serbisë për ta larguar Policinë e Kosovës

​Drejtori i Institutit Octopus, Agim Musliu, thotë se situata e krijuar në veri të vendit është skenari i Serbisë për…

Situata në veri, kërkohet koordinim me aleatët ndërkombëtar

Koordinim me aleatët ndërkombëtar për shtensionimin e situatës në veri po kërkojnë njohësit e zhvillimeve politike në Kosovë. Sipas tyre,…

Kurti: Është koha të respektohet Marrëveshja Bazike dhe të qetësohet situata në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se është koha që të zbatohet Marrëveshja Bazike e arritur në Bruksel dhe…

Szunyog flet pas takimit, tregon çka kërkoi nga kryetarët e komunave veriore

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, dhe ai i Bashkimit Evropian, Tomas Szunyog, takuan kryetarin e Zveçanit, Ilir Peci, dhe…

Von Cramon: Në veri pash një situatë jo të duhur, i takon Qeverisë të marrë vendimet

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka thënë se i takon Qeverisë së Kosovës të marrë vendimet…

​Hovenier pas takimit me Osmanin: Nevojitet depërshkallëzimi i situatës në veri

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier, është deklaruar pas takimit me presidenten Vjosa Osmani. Ai ka theksuar…

Situata në veri, ambasadori suedez: Do të përqendrohemi më shumë në normalizim të dialogut

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund u deklarua rreth zhvillimeve të djeshme në veri të vendit. Westerlund theksoi se…

NATO: Kosova të shtensionojë menjëherë situatën në veri

Aleanca ushtarake e NATO-s i ka bërë thirrje sot institucioneve të Kosovës që të shtensionojnë menjëherë situatën në veri të…

​Sarrazin takohet me komandantin e KFOR-it: Dënojmë vendimin e Kosovës në veri

Emisari i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin po qëndron sot për vizitë në Kosovë. Para takimit me kryeministrin e…

Situata në veri, Murphy: Kurti t’i japë fund provokimit menjëherë

​Senatori amerikan, Chris Murphy ka reaguar pas zhvillimeve të sotme në veri të vendit. Ai është shprehur se të hënën,…