Dumoshi: Kosova është për bashkëpunim substancial me Shqipërinë

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka pritur sot në një takim njohës ambasadorin e Shqipërisë në Prishtinë,…

Shkëmbimi tregtar Kosovë-Shqipëri, progres dhe pengesa

Megjithëse ka një progres në realizimin e marrëveshjeve Kosovë-Shqipëri, ende shfaqen pengesa për bizneset, të cilat nuk rregullohen me këto…

Kurti: Me Shqipërinë duam bashkim ekonomik nëpërmjet liberalizimit të tregut

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi se ka qëndrim të qartë për liberalizim të tregut ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë. Këto…

142 vite nga traktati që la shqiptarët nën sundimin e Perandorisë Osmane

Një muaj pas armëpushimit të Edrenesë u nënshkrua në Shën-Stefan, më 3 mars 1878, Traktati i Paqes ndërmjet Perandorisë Ruse…

Maas: Progres i qartë në Shqipëri, angazhim për hapjen e shpejtë të negociatave

Komisioni Evropian i dha Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut përsëri një dëftesë të mirë, deklaroi sot ministri i Jashtëm Federal…

Brukseli rikonfirmon: Po hapjes së bisedimeve me Shqipërinë

Komisioni Evropian ka rikonfirmuar sot rekomandimin e tij pozitiv për hapjen e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë. Komisioni ka hartuar…

Komisioni Evropian rekomandon hapjen e negociatave me Shqipërinë

Komisioni Evropian rekomandon hapjen e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian të Shqipërisë. Në progresraportin e publikuar këtë të hënë,…

Komisioni Evropian publikon sot raportin për ecurinë e reformave në Shqipëri

Komisionit Evropian pritet që sot të publikojë raportin mbi ecurinë e reformave që ka ndërmarrë Shqipëria. Çështja e bisedimeve të…

Tiranë, sot tubimi i Metës kundër “grushtit të shtetit”

Sot, në orën 17:00 mbahet tubimi i thirrur nga presidenti Ilir Meta, që siç argumenton ai, ka synim çmontimin e…

Arrestohet analisti dhe botuesi Henri Çili

Arrestohet nga policia mëngjesin e kësaj të premteje botuesi dhe pronari i UET, Henri Çili. Veç analistit të njohur, janë…