Borrell-Xhaçka: Nevojë urgjente e rrugëtimit të Shqipërisë në BE

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell u takua sot me ministren për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Olta…

Statusi i kandidatit në BE: Shqipëria, Mali i Zi dhe Maqedonia mbështesin Ukrainën

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ai i Malit të Zi, Dritan Abazoviq dhe kryeministri i…

Shqipëria e Italia me marrëveshje për bashkëpunim në fushën e kulturës

Pas një pune të gjatë e intensive është finalizuar nënshkrimi i marrëveshjes së bashkëpunimit kulturor midis Shqipërisë dhe Italisë, pjesë…

Kurti i përgjigjet ftesës për Ballkanin e Hapur: Kemi Procesin e Berlinit

Kryeministri Albin Kurti ka marrë ftesë nga homologu i tij nga Maqedonia e Veriut, Dimitar Kovaçevski, për të marrë pjesë…

Shqipëria prezanton prioritetet e saj në drejtimin e KS të OKB-së

Prioritetet e Shqipërisë për muajin qershor janë të lidhura me respektimin e së drejtës ndërkombëtare, forcimin e llogaridhënies, avancimin e…

Shqipëria kryeson Këshillin e Sigurimit, Rama: Plotësisht të angazhuar për paqe dhe drejtësi

Shqipëria sot merr presidencën e Këshillit të Sigurimit në Nju Jork, për ta vijuar për një muaj. Kryeministri Edi Rama…

​Shqipëria merr drejtimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Shqipëria sot merr presidencën e Këshillit të Sigurimit në Nju Jork. Në ceremoninë e marrjes të kësaj presidence 30 ditore…

Presidenca shqiptare e KS të OKB-së, Rama takon Guterres

Kryeministri Edi Rama ndodhet për një vizitë zyrtare në SHBA, në kuadrin e kryesimit nga Shqipëria të Presidencës së Këshillit…

UNUM Festival në Shëngjin, pasaportë për promovimin turistik të Shqipërisë

Nga 1 deri në 6 qershor organizohet në Shëngjin UNUM Festival. Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro, takoi organizatorët…

Presidenca e Këshillit të Sigurimit: Shqipëria e merr më 1 qershor, do ta mbajë një muaj

11 qershori 2021 për Shqipërinë ishte një datë historike, pas pranimit të saj si anëtare e përkohshme në Këshillin e…