Turizmi shqiptar nis vitin me rritje

Shifrat e ofruara nga Instituti i Statistikave kanë treguar për një nisje të mbarë të turizmit, në fillim të vitit…

”The Guardian”: Shqipëria vëmendje të shtuar ekoturizmit të nivelit të lartë

Shqipëria po riformulohet si një destinacion për udhëtime alternative edhe me peizazhet e saj spektakolare larg bregdetit dhe qëndrimet miqësore…

Hyn në fuqi vendimi, Shqipëria ndau 1 milion euro ndihmë për Turqinë

Ka hyrë sot në fuqi vendimi për dhënien e ndihmës financiare humanitare nga qeveria shqiptare, për mbështetjen e qeverisë turke,…

Shqipëri-Japoni, projekte bashkëpunimi për zonat e mbrojtura dhe në turizëm

Shqipëria do të bashkëpunojë me Agjencinë Japoneze të Bashkëpunimit Ndërkombëtar (JAICA), për projekte në zonat e mbrojtura si dhe në…

Shqipëri, nxënësit vazhdojnë traditën e së hënës

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka nisur javën e fundit të shkurtit me një video të nxënësve të cilët këndojnë…

”The Guardian”: Shkoni në Shqipëri për pushime të përballueshme

Kërkoni pushime të përballueshme në plazh? Atëherë, shkoni edhe në Shqipëri, shkruan Mary Novakovich për prestigjiozen britanike ”The Guardian”. Shqipëria…

​Begaj: Pavarësia e Kosovës, drejtësia shekullore që ndërkombëtarët i detyroheshin shqiptarëve

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj ka thënë se Pavarësia e Republikës së Kosovës ishte drejtësia shekullore që komuniteti ndërkombëtar i…

Kurti takon Begajn: Shqipëria i gëzohet sukseseve të Kosovës

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj, të cilin e falënderoi për pjesëmarrjen…

Tërmeti në Turqi, Shqipëria dhuron 1 milion euro gjatë fushatës televizive

Shqipëria është bërë pjesë e fushatës “Turqia Një Zemër”, duke dhuruar 1 milion euro, pas tërmetit vdekjeprurës të 6 shkurtit.…

Kosova e Shqipëria me aspirata të përbashkëta në rrugën e integrimeve evropiane

Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, sot priti Komisionin për Integrime Evropiane në Kuvendin e…