Mblidhet Këshilli i Sigurimit Kombëtar, Begaj: Krah Kosovës për ruajtjen e integritetit territorial

Është mbledhur Këshilli i Sigurimit Kombëtar të Shqipërisë, ku presidenti Bajram Begaj tha se Shqipëria qëndron në krah të Kosovës…

​“Mrekullitë e Shqipërisë”, BBC World cikël dokumentaresh për eksplorimin e bukurive, kulturës dhe historisë shqiptare

Nga Butrinti në Alpet shqiptare, rrjeti ndërkombëtar i BBC-së ka prodhuar një seri programesh mbi turizmin kulturor dhe historik të…

98 vjet më parë Shqipëria është shpallur Republikë

Shpallja Republikë e Shqipërisë, për herë të parë në histori ka ndodhur më 21 janar 1925, në 5-vjetorin e fillimit…

Shqipëria vendos të hap ambasadën në Kiev

Shqipëria do të ketë zyrtarisht ambasadën e saj në Kiev të Ukrainës. Ky vendim ishte paralajmëruar më herët nga Ministria…

​Pas 30 ditësh shtetasit shqiptarë do të udhëtojnë pa viza drejt Kinës

Shtetasit e Shqipërisë do të mund të udhëtojnë lirisht drejt Kinës dhe të qëndrojnë për 90 ditë, pa patur më…

​Begaj: Jeta e Gjergj Kastriotit, forca e një populli autokton

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, vendosi sot një kurorë në Memorialin “Skënderbe” në qytetin e Lezhës, në përkujtim të 555-vjetorit…

KOK-u nënshkruan memorandum bashkëpunimi me katër shtete

Komiteti Olimpik i Kosovës ka nënshkruar memorandum bashkëpunimi me Komitetin Olimpik të Francës, atë të Shqipërisë, Malit të Zi dhe…

Walker dekorohet nga Begaj: Një “Shqipëri e madhe” tashmë ekziston

Presidenti Bajram Begaj dekoroi me një nga medaljet më të larta të Republikës së Shqipërisë, atë të “Kalorësit të Urdhrit…

Xhaçka reagon ndaj deklaratave të ministrit britanik kundër shqiptarëve

​Ministria e Jashtme e Shqipërisë ka dënuar deklaratat e bëra nga ministri britanik për Emigracionin kundër shqiptarëve. Ministrja Olta Xhaçka…

​Shqipëri-BE, të hënën rinis procesi i rishikimit të legjislacionit

Procesi i rishikimit të legjislacionit shqiptar nga BE rinis të hënën me takimin e parë për këtë vit mes negociatorëve…