Poloni-Shqipëri, nis pjesa e dytë

Ka nisur pjesa e dytë e ndeshjes ndërmjet Polonisë dhe Shqipërisë në Varshavë. Polakët kanë epërsinë minimale 1-0 nga pjesa…

Rama takon Kurtin, i shpreh mbështetje në hapat e mëtejmë drejt normalizimit me Serbinë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka pritur sot në takim kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin. Rama ka bërë të ditur…

Shqipëri, eksportet e tekstileve dhe këpucëve 22.4 miliardë lekë gjatë janarit e shkurtit

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë të rëndësishëm të tregtisë së jashtme të Shqipërisë, gati 28% të…

​Avancojnë punimet në tunelin e Llogorasë

Punimet në kantierin e tunelit të Llogorasë në Vlorë po ecin me ritme të shpejta. Kryeministrii i Shqipërisë, Edi Rama…

Arrestohet kryetari i Bashkisë Bulqizë dhe 12 shtetas të tjerë

Kryetari i Bashkisë Bulqizë, Lefter Alla dhe 12 shtetas të tjerë u arrestuan me kërkesë të Prokurorisë së Posaçme Kundër…

Shqipëri, tërmete nga veriu në jug

Shqipëria u lëkund të mërkurën brenda 12 orëve nga 6 tërmete, bën të ditur Instituti i Gjeoshkencave. Sipas tij lëkundjet…

Sevasti Qiriazi, gruaja që hodhi bazat e një shkolle laike në Shqipëri

Më 24 shkurt 1871 lindi Sevasti Dako Qiriazi, arsimtare, veprimtare e çështjes kombëtare. Ishte atdhetare dhe nismëtare e organizimit të…

Kanionet e Holtës, perlë që pret në çdo stinë aventurierët e natyrës

Një nga perlat dhe bukuritë natyrore në zonën e Gramshit është dhe lumi Holta me kanionet e tij të mrekullueshëm.…

Një qytetari në Shqipëri i sekuestrohen 3 milionë euro

Policia në Shqipëri ka njoftuar se në kuadër të operacionit policor “Resort 2012”, u sekuestruan pasuri me vlerë 3 milionë…

14 maji, publikohen karakteristikat e fletëve të votimit në Shqipëri

Ndërsa ka filluar numërimi mbrapsht për zgjedhjet vendore të 14 majit 2023, paralelisht kanë dalë edhe detaje që lidhen, si…