Vlerësimi i nxënësve në dy periudha shpresë për reformë më të thellë në arsim

Nga viti i ardhshëm shkollor pritet që të mos ketë më tri periudha të vlerësimit të nxënësve, por siç ka…

100 nxënës të arsimit fillor braktisën shkollën vitin e kaluar

Bankave shkollore vitin e kaluar u munguan rreth 100 nxënës të arsimit fillor. Ani pse arsim i obligueshëm, shumë vajza…

​Mësimdhënësit në grevë njëorëshe, Jasharaj i quan false deklaratat e Qeverisë se po iu dhimbsen nxënësit

Ka nisur greva njëorëshe në të gjitha institucionet arsimore në vend. Rrahaman Jasharaj, kryetari i SBASHK-ut, ndoqi nga afër rrjedhën…

Mësimdhënësit nesër në grevë, Jasharaj: Paralajmërim për veprime më të rënda sindikale

​Mësimdhënësit në të gjithë vendin nesër do të hyjnë në grevë njëorëshe. Nën organizimin e SBASHK-ut çerdhet do të jenë…

​Më 12 maj grevë njëorëshe, SBAShK-u apelon prindërit dhe nxënësit për mirëkuptim

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës në Kosovë ka njoftuar se do të ketë grevë njëorëshe më 12…

​Kërcënimet misterioze me bombë mbyllin dhjetëra shkolla në Mal të Zi

Dhjetëra shkollave në Malin e Zi iu dërguan sot me e-mail kërcënime për bombë, konfirmoi një zëdhënës i Ministrisë malazeze…

Nxënësit protestojnë mes thirrjesh, tregojnë pse “S’po shkohet në shkollë”

Me thirrjet “Boll kemi heshtë”, “Drejtësi në Arsim”, “Heshtja nuk është zgjidhje!”, “Ku janë psikologët”, “T’i kthehet vëmendja ARSIMIT!””, nxënës…

​Rreth 1 mijë nxënës braktisën shkollimin, 1298 mësimdhënës më tepër sesa nevojiten nëpër shkolla

109 nxënës nga klasa e parë e deri në të nëntën dhe 883 të tjerë të shkollave të mesme kanë…

MAShT deklarohet për vendimin e Kushtetueses për shkollat në Kamenicë

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI) janë deklaruar lidhur me vendimin e Gjykatës Kushtetuese e cila ka hedhur…

Prania e psikologëve në shkolla vlerësohet e domosdoshme

Dhuna në shkolla mbetet një dukuri shqetësuese në vend. Plagosjet me thikë e deri tek akti më i rëndë, i…