Rusët vranë rreth 60 njerëz në shkollën e Bilohorivka, thotë Zelensky

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, deklaroi sonte se rreth 60 persona u vranë nga një bombardim rus në një shkollë…

Sulmi rus ndaj shkollës në Ukrainë, Borrell: Autorët të sillen para drejtësisë

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell ka dënuar sot ashpër sulmin e forcave ruse ndaj një shkolle në Bilohorivka, rajoni…

Arrestohen dy maturantë në Podujevë, kërkojnë t’u lejohet ekskursioni në Shqipëri

Dy nxënës, maturantë, janë arrestuar sot nga Policia e Kosovës në Podujevë për shkak të prishjes së rendit dhe qetësisë…

Digjet shkolla që iu mbijetoi dy luftërave botërore, thotë kreu i rajonit Luhansk

Një shkollë që qëndronte në këmbë për më shumë se një shekull – gjimnazi  Lysychansk është shkatërruar plotësisht pasi u…

​Dita e Librit, 20% e shkollave pa biblioteka, në rënie numri i nxënësve që lexojnë

23 prilli është shpallur si Dita Botërore e Librit më 15 nëntor të 1995, me një rezolutë të UNESCO-s, pasi…

Çantat që po rrezikojnë shëndetin e nxënësve

Pesha e çantës që bartin nxënësit e klasave të ulëta, është problem që po i përcjellë ata tash e disa…

​Ministria e Arsimit nuk e ka në plan rishikimin e udhëzimit administrativ që ndalon bartjen e uniformes fetare në shkolla

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI) aktualisht nuk ka në plan që rishikojë udhëzimin administrativ i cili ndër…

Përurohet projekti i pjerrinave në shkollën fillore “Nazmi Hoxha” në Gjilan

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani dhe kryetari i Komunës së Gjilanit Alban Hyseni morën sot pjesë në përurimin e projektit…

Policia nis zbatimin e urdhrit operativ “Siguria në shkolla e stop drogave në shkolla”

Në kuadër të zbatimit të Planit Zhvillimor Strategjik 2021-2025 dhe Strategjia e Integruar e Policimit të Drejtuar nga Inteligjenca dhe…

Mësuesit ukrainas të gatshëm për të punuar në shkollat ​​polake

Rreth 3.500 mësues ukrainas kanë aplikuar për punë në shkollat ​​polake deri më tani, tha ministri i Arsimit. Sistemi arsimor…