Shkencëtarët gjejnë prova të pyllit të lashtë të ngrohtë në akullin e Antarktikut

Antarktiku ka befasuar shkencëtarët pasi ata gjetën prova për një pyll të lashtë thellë brenda akullit të detit të kontinentit.…

Shkencëtarët trajnojnë lopët në tualet për të shpëtuar planetin

Zelanda e Re dhe shkencëtarët gjermanë kanë trajnuar me sukses lopët për të urinuar në zona të veçanta, duke shpresuar…

Shkencëtarët pohojnë: Çiftet në marrëdhënie të hapura janë më të lumtur!

Shkencëtarët nga Universiteti i Miçiganit analizuan marrëdhëniet e 2.100 aktorëve mbi 25-vjeç me rreth 1.500 nga ata njerëz në marrëdhënie…

Shkencëtarët kanë zbuluar sa ka të ngjarë që një pandemi si kjo të na godasë përsëri

Hulumtimet e reja statistikore kanë gjetur se pandemitë në shkallë të gjerë janë më të zakonshme nga sa mund të…

​Shkencëtarët publikuan hartën 3D të trurit të miut

Studiuesit që merren me neuroshkencën e trurit studiuan një tru të miut që është madhësia e një kokërr rëre dhe…

Shkencëtarët regjistrojnë për herë të parë se si truri “pastron” neuronet e vdekura

Truri ynë ka një sistem të hedhjes së mbeturinave që parandalon neuronet e vdekura dhe toksike nga bllokimi i rrugëve…

Studimi i ri: Kafeja mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes së mëlçisë

Një studim i ri nga Britania e Madhe zbuloi se pirja e kafesë shoqërohet me një rrezik të zvogëluar të…

Shkencëtarët: Epidemia e koronavirusit ishte në Azinë Lindore 20.000 vjet më parë

Shkencëtarët kanë zbuluar se epidemia e koronavirusit kishte goditur Azinë Lindore më shumë se 20.000 vjet më parë, shkruan agjencia…

Shkencëtarët: COVID nisi të përhapet në botë më herët sesa mendonim

Rastet e para të koronavirusit besohet se u shfaqën në Kinë midis fillimit të tetorit dhe mesit të nëntorit 2019,…

Si arritën japonezët ta zgjedhin vdekjen misterioze 3000-vjeçare?

Shkencëtarët kanë zgjidhur misterin e vdekjes së dhunshme të një njeriu parahistorik 3000 vjet më parë në tokën e Japonisë…