Shkencëtarët zbulojnë aksidentalisht një organ të ri në trupin e njeriut

Ne mendonim se dinim pothuajse gjithçka që duhet të dimë për trupin e njeriut, por gjithmonë ka më shumë për…

Shkencëtarët kanë zbuluar se pse ne ftohemi më shpesh në dimër

Është sezoni i të ftohtit dhe gripit, por mikrobet janë të pranishme gjatë gjithë vitit, përfshirë verën, kështu që shpesh…

Shkencëtarët kanë zbuluar ADN-në dy milionë vjeçare

Shkencëtarët në Qendrën për Gjeogjenetikë të Fondacionit Lundbeck kanë identifikuar ADN-në dy milionë vjeçare të kafshëve, bimëve dhe mikrobeve, të…

Shkencëtarët besojnë se goditja e asteroidit shkaktoi mega-cunami 250 metra në Mars

Shkencëtarët besojnë se një mega-cunami u shkaktua 3.4 miliardë vjet më parë në Mars nga një goditje asteroidi e ngjashme…

Shkencëtarët: Tetë gota ujë në ditë mund të jenë ende shumë

Shkencëtarët nga Universiteti i Aberdeen zbuluan se marrja e rekomanduar e dy litrave ujë në ditë është shpesh më shumë…

Shkencëtarët gjetën zhdukjen e 6-të masive të fshehur në të kaluarën e lashtë të Tokës

Një rënie globale e niveleve të oksigjenit rreth 550 milionë vjet më parë çoi në zhdukjen e parë masive të…

Shkencëtarët po kërkojnë për një krimb gjigant në Adriatik

Instituti i Oqeanografisë dhe Peshkimit në Kroaci ka publikuar një kërkesë të pazakontë në faqen e tij në Facebook duke…

Shkencëtarët në rrënojat e Titanikut zgjidhën një mister 26-vjeçar

Shkencëtarët zbuluan diçka të jashtëzakonshme në fund të Oqeanit Atlantik, ku shtrihet rrënoja e Titanikut, por për habinë e tyre,…

Shkencëtarët kinezë krijuan një hartë të re të shkëmbinjve të Hënës

Shkencëtarët kinezë kanë krijuar një hartë me rezolucion të lartë të shkëmbinjve hënorë që ofron informacion të detajuar rreth përbërjes…