Fushë-Kosova që tri javë pa pediatër

Tash e tri javë komuna e Fushë-Kosovës ka mbetur pa shërbimin pediatrik, pasi pediatri i vetëm në këtë komunë është…

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor ?

Sipas disa studimeve, duhani shkakton një në 10 vdekje në mbarë botën. Një efekt anësor më pak i njohur i…

​Sot Dita botërore pa duhan

Çdo vit më 31 maj, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe partnerët organizojnë Ditën botërore pa duhan, e cila ka…

Cilat janë disa nga sëmundjet më misterioze në histori?

Përparimet në mjekësi e kanë bërë punën e mjekëve më të lehtë, por shfaqja e sëmundjeve dhe viruseve të reja…

Mësimdhënësit me sëmundje të rëndë i rrezikohet jeta, drejtoria e detyroi të kthehet në punë

Mësimdhënësi i shkollës fillore “Dardania”, në Prishtinë, Vehbi Vatovci, pavarësisht se ka qenë i diagnostikuar me kancer dhe me pushim…

Cili është roli i hekurit në organizëm ?

Mungesa e hekurit ose rënia e niveleve të tij është një gjendje shumë e zakonshme. Në fakt, hekuri është një…

COVID-19 në Kosovë, 3137 të vdekur që nga rastet e para

227, 628 persona janë prekur nga COVID-19 që nga paraqitja e rasteve të para në Kosovë. 3137 prej tyre kanë…

A ulet rreziku i kancerit të mushkërive pasi ke zvogëluar pirjen e duhanit?

Rreziqet për duhanpirësit e rregullt janë të njohur për të gjithë. Por, a i dëmton mushkëritë edhe një cigare herë…

Çfarë është yndyra abdominale?

Yndyra abdominale, thënë ndryshe ajo e barkut është një lloj dhjami që është i vështirë për t’u eliminuar. Mund të…

Marramendje gjatë ngritjes në këmbë? Ja dy teknika të thjeshta

Ndjenja e trullosjes ose marramendjes kur ngriheni në këmbë për shkak të hipotensionit fillestar ortostatik (Ioh), ose një rënie kalimtare…